YPEF 2017: Další postupující z Brd a Šumavy

Studenti písecké „lesárny“ a berounského gymnázia postupují z podbrdského místního kola u VLS, na Šumavě slavili vítězství starší žáci s Frymburku.

Další vítěze mají místní kola mezinárodní soutěže pro děti a mládež o lese a lesnictví YPEF 2017, která v těchto dnech vrcholí u jednotlivých lesnických divizí Vojenských lesů a statků.

Z podbrdského kola postoupily ve čtvrtek 25. ledna v mladší kategorii studenti berounského Gymnázia J. Barranda, ve starší kategorii potvrdila roli favoritů trojice oborových specialistů – studenti střední lesnické školy Písky-Křivoklát.

V Horní Plané u divize šumavské divize VLS svedlo bitvu o postup do regionálního kola v Písku pět týmů, ale pouze v mladší kategorii. Z vítězství se radovali školáci z Frymburku.

V rámci místních kol YPEF 2017 proběhne v režii lesních pedagogů VLS ještě soutěžní klání zítra v Lipníku nad Bečvou na Olomoucku,9. února pak v Podbořanech v Ústeckém kraji.

Mezinárodní soutěž YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu. Soutěžící jsou rozdělení do dvou věkových kategorií. Mladší se rekrutují z 6. až 9. tříd, starší kategorie je určena středoškolákům. Vítězný tým z každého místního kola postoupí do regionálního kola, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále. To proběhne tradičně před letními prázdninami v Kostelci nad Černými lesy v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.

„Tým, který vyhraje národní kolo, bude vyslán do evropské země, která je členem mezinárodního výboru YPEF, kde bude reprezentovat ČR na kole mezinárodním - termíny a místa konání budou upřesněna později,“ doplnil Jan Kobr.

Nadnárodní evropská soutěž Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) vznikla z iniciativy polských lesníků. YPEF si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti.

Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2.ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení.

Vojenské lesy a statky jsou partnerem YPEF od roku 2015, soutěž podporují nejen finančně, ale tým podnikových lesních pedagogů se podílí také na organizaci místních kol.