YPEF 2017: Z Lipníku postupují domací

V konkurenci čtyř týmů zvítězili v místním kole na Libavé žáci ze ZŠ a MŠ Hranická v Lipníku nad Bečvou a postupují do jarního regionálního kola do Hranic.

Na Libavé se souboj o postup z místního kola mezinárodní soutěže o lese a lesnictví YPEF vedl pouze ve starší kategorii. Vítězně z kombinace vědomostního testu a poznávání přírodnin vyšli Sára Mikulášková, Lucie Kaplíková a Leona Hrušková ze Základní a mateřské školy Hranická v Lipníku nad Bečvou. Vítězstvím si zajistili postup do regionálního kola v Hranicích, které proběhne v březnu či dubnu (datum bude upřesněno).

Dnešním místním kolem v Lipníku n. B. soutěž YPEF u Vojenských lesů a statků vrcholí. Na ostatních lesních divizích jsou vítězové již známi, poslední postup si mohou zajistit ještě žáci a studenti v místním kole v Podbořanech, které pořádá karlovarská divize, aby dala možnost zapojit se do soutěže také dětem z Ústeckého kraje, kde se YPEF v minulých letech zatím nekonal. To proběhne 9. února.

Mezinárodní soutěž YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu. Soutěžící jsou rozdělení do dvou věkových kategorií. Mladší se rekrutují z 6. až 9. tříd, starší kategorie je určena středoškolákům. Vítězný tým z každého místního kola postoupí do regionálního kola, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále. To proběhne tradičně před letními prázdninami v Kostelci nad Černými lesy v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.

„Tým, který vyhraje národní kolo, bude vyslán do evropské země, která je členem mezinárodního výboru YPEF, kde bude reprezentovat ČR na kole mezinárodním - termíny a místa konání budou upřesněna později,“ doplnil Jan Kobr.

Nadnárodní evropská soutěž Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) vznikla z iniciativy polských lesníků. YPEF si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti.

Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2.ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení.

Vojenské lesy a statky jsou partnerem YPEF od roku 2015, soutěž podporují nejen finančně, ale tým podnikových lesních pedagogů se podílí také na organizaci místních kol.