YPEF 2017: Další postupující z Brd a Šumavy
30. 1. 2017
Návštěvníci bývalých vojenských lokalit si ji mohou stáhnout zdarma pro mobilní telefony s operačním systémem Android a iOS.
Turistické trasy, doporučené výlety, ale také zajímavá místa i historické zajímavosti. A k tomu encyklopedie vzácných a významných živočišných i rostlinných druhů. To vše obsahuje nová navigační aplikace pro mobilní telefony Vojenských lesů a statků ČR, mapující bývalý vojenský újezd a nyní Chráněnou krajinnou oblast Brdy. Součástí aplikace je i druhý zrušený újezd ve správě VLS – severočeské Ralsko. Aplikace je ke stažení zdarma.
Program „Mapová aplikace VLS ČR“ je ke stažení zdarma pro mobilní systémy využívající operační systém iOS na iTunes zde a pro systém Android na Google Play zde.
„Mapová aplikace VLS je jedním z našich příspěvků návštěvníkům unikátních přírodních lokalit zrušených vojenských újezdů, které spravujeme. Nápad vznikl v souvislosti s loňským otevřením bývalých vojenských Brd veřejnosti, ale řekli jsme si, že nesmíme zapomenout ani na návštěvníky bývalého vojenského prostoru Ralsko, který je otevřen již řadu let. Vedle běžně dostupných informací v mapách uživatelé naleznou také řadu zajímavostí, které vycházejí ze znalostí našich lesníků,“ uvedl ředitel VLS Josef Vojáček.
Samozřejmostí tak je, že mapy obsahují aktuální turistické a cyklistické trasy v Ralsku a Brdech a zajímavé turistické cíle,včetně naučných stezek či informačních center a jejich otevírací doby. Vedle toho jsou do map zaneseny také výlety, které VLS návštěvníkům doporučují, či odstavná parkoviště. Součástí aplikace je také encyklopedie významných živočichů a rostlin, které lze v unikátních přírodních lokalitách potkat. Zvláštní kapitolu pak státní lesnický podnik věnoval významným a památným stromům. „V aplikaci tak návštěvníci najdou lokace nejen zákonem chráněných památných stromů, ale také stromů z programu „Významné stromy VLS.“ Jde o jedince, které považujeme za tvarově, druhově či z krajinotvorného hlediska významné pro danou lokalitu. Vlastně jde o aspiranty na památné stromy,“ vysvětlil ekolog VLS Vladislav Seidl.
V brdských mapách jsou zaneseny také historické zajímavosti, jde především o lokace a základní informace o zaniklých obcích, ale také o trasách zaniklých lesních úzkorozchodných železnic, které prostorem kdysi vedly. Stejnou „historickou sekci“ s dobovými fotografiemi VLS připravují také pro Ralsko.
Pro řešení nenadálých nebo krizových situací, ale i pro snadnější orientaci mimo vyznačené trasy, je pak v aplikace zanesena také síť tzv. „rescue pointů.“
„V Ralsku i na Brdech, stejně jako na dalších územích VLS, je v provozu integrovaný záchranný systém, v rámci kterého jsou na strategicky důležitých místech (lesní cesty, křižovatky lesních cest) umístěny informační tabulky s čísly bodu, GPS souřadnicemi a místním názvem. Jde o totožný systém, který funguje v některých národních parcích, a složky českého záchranného systému usilují o jeho rozšíření do volné přírody v celé republice. Jeho podoba v terénu tedy optimálně vyhovuje potřebám záchranných složek a výrazně urychluje a zefektivňuje jejich zásah. Vedle řešení mimořádných situací jej však návštěvníci Ralska a Brd mohou využít také k orientaci v terénu,“ uvedl výrobní náměstek VLS Libor Strakoš.
Aplikace obsahuje řadu fotografií jednotlivých lokací, zajímavých míst, vyhlídek i živočišných a rostlinných druhů a jejich popis. Páteř fotogalerie tvoří snímky „fotografujícího porybného“ Lukáše Kovára, který se jako zaměstnanec státního lesnického podniku specializuje již řadu let na fotografování přírodních lokalit ve správě VLS, proto jeho fotomapa obsahuje i místa a pohledy, které běžní návštěvníci často neznají.
Turistické trasy i zajímavé turistické cíle budou pravidelně aktualizovány. „Především na Brdech není turistická síť stále dokončena, počítáme proto v průběhu letošního roku i následujících období s aktualizací. Současnou verzi aktuálně spouštíme do pilotního provozu a budeme proto uživatelům vděčni za případné postřehy a připomínky, které nám pomohou aplikaci doladit či vylepšit. Budeme rádi, pokud aplikaci budou s námi návštěvníci dotvářet,“ upozorňuje vedoucí oddělení ICT VLS Petr Dvořák.
Aplikace je ke stažení na iTunes (systém iOS), nebona Google Play (systém Android), přímý odkaz zájemci najdou také na domovské stránce tohoto webu.
Případné připomínky tak můžete zasílat na e-mail: info@vls.cz