S příbramskými dětmi v mlze na Padrtích

Dvaatřicet žáků ze ZŠ 28. října v Příbrami absolvovalo program na Brdech s lesní pedagožkou VLS Petrou Večeřovou.

V pondělí 17. října se čtvrťáci a páťáci sešli před školou s lesní pedagožkou brdské divize VLS a společně vyrazily do husté mlhy směr Padrťské rybníky.

„Po úvodním seznámení jsme si zahrály zahřívací hru na čarodějnice, trpaslíky a obry, při které se děti proběhly a zahřály. Po hře jsme vyrazily k nedaleké oplocence, kde jsme si řekly rozdíl mezi oplocenkou a lesní školkou, děti určily dřeviny, které v oplocence viděly a řekly jsme si, proč stavíme oplocenky a jaké jsou další možnosti ochrany před zvěří. Tím jsme navázaly na jelení říji, na rozdíl mezi rohem a parohem a po teoretické části si děti mohly potěžkat shoz z jelena,“ popsala Petra Večeřová.

Po svačině za dětmi dorazil technik v rybářství Martin Zachar, se kterým se vydaly na hráz, kde se dozvěděly spoustu zajímavostí o Padrťských rybnících, jejich rozloze, kolik obsahují vody. Ale také jaké ryby zde žijí, i jací dravci je loví.

Ještě před tím, než se rozloučily, řekl jim Martin Zachar pár zajímavostí z historie místa, které se nazývá U kostelíka, jež bylo dalším cílem programu lesní pedagogiky. „Po cestě jsme se ještě zastavily u zalesněné smrkové kultury, která byla ošetřená Aversolem proti okusu zvěří, řekly jsme si, kdy a proč se ošetření dělá, i jak se dále staráme o porosty,“ doplnila lesní pedagožka VLS.

U kostelíka si děti prohlédly bukové porosty s přirozeným zmlazením, dozvěděly se o původu názvu cesty Dřevěnka, která ke kostelíku vede, udělaly si společné foto a vydaly se na hráz Dolního Padrťského rybníka, kde na ně čekal autobus.

„Děti byly řádně vymrzlé, ale plné nových informací. Bylo načase vydat se na zpáteční cestu do školy,“ uzavřela Petra Večeřová.