Autor pohádky o lesníkovi Kračmarovi vyhrál v literární soutěži VLS

Liberecký školák Matouš Balda byl dnes v na ředitelství divize VLS v Mimoni slavnostně vyhlášen vítězem literárního klání Usínání s lesními pohádkami. Ceny převzal z rukou ředitele divize Romana Vohradského.

Nádherný příběh s názvem „Jak lesník Kračmara a myslivec Sýkora vysvobodili lesní vílu Julínku ze zakletí“ zvítězil v soutěži v konkurenci čtyř desítek literárních dílek žáků základních škol z Liberecka a Mladoboleslavska. Její autor, Matouš Balda ze ZŠ Doctrina Liberec, převzal věcné dary z rukou ředitele divize VLS Mimoň Romana Vohradského stejně jako druzí na pásce – sesterský autorský tandem Adélka a Zuzanka Řehořkovy. Školačky ze Zákup stříbrnou příčku vybojovaly pohádkou „Tajemná noční jízda“ o závodu trpaslíků na divokých prasatech, vtipnou story s netradičním rozuzlením.

Na Matoušův příběh to však nestačilo, ten měl totiž všechny atributy, které pohádka musí splňovat – výbornou zápletku i mravní poučení na závěr. „A vy si děti pamatujte, že skromnost je největší ctnost a pomoci v nouzi je největší hrdinství,“ znělo to jeho.

I tak literární soutěž Vojenských lesů a statků fakticky neměla poražených. „Ve většině případů šlo o mimořádně kvalitní dílka, úroveň soutěže nás překvapila. Vzhledem k počtu i kvalitě dokonce uvažujeme o vydání pohádek v malém sborníku,“ poznamenal již dříve vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr.

Příběhy dětí z okolí Lesnického parku Bezděz se tak asi dostanou až ke čtenářům.

Školní soutěž inspirovaná Lesnickým parkem Bezděz byla určena pro žáky základních škol, nebo adekvátních tříd víceletých gymnázií, z Libereckého i Středočeského kraje. Úkolem soutěžících bylo vymyslet, napsat a ilustrovat krátký příběh, který bude splňovat dvě základní podmínky. Za prvé se v obsahu pohádky musel objevit hrad Bezděz, les, lesník, myslivec, lesní zvěř či pohádkové lesní stvoření. Druhou podmínkou bylo kritérium, které musí splňovat snad každý správný pohádkový příběh – musel mít dobrý konec.

Vítězové soutěže:

1. místo: Matouš Balda, ZŠ Doctrina Liberec
2. místo: Adélka a Zuzanka Řehořkovy, Zákupy
3. místo: Andrea Strejčková, ZŠ Bělá pod Bezdězem
4. místo: Tereza Poláková, ZŠ a MŠ Kamenický Šenov
5. místo: Soňa Řehořková, ZŠ Bělá pod Bezdězem
6. místo: Veronika Procházková, ZŠ Bělá pod Bezdězem
7. místo: Lukáš Ginzl, ZŠ Bělá pod Bezdězem
8. místo: Matěj Smejkal, 2. oddělení ŠD Beroun – Závodí
9. místo: Ludvík Jakub Roubíček, ZŠ Bělá pod Bezdězem
10. místo: Marie Drchotová, ZŠ Šluknovská 2904, Česká Lípa