Oslavami lesa na Floře opět prošly davy
24. 10. 2016
Výlov nejvýše položeného rybníku v Česku začne ve státní svátek 28. října
Vojenské lesy a statky zvou veřejnost na dvoudenní sváteční výlov horského rybníku Olšina. Největší rybářská událost na Šumavě se odehraje ve státní svátek 28. října a v sobotu 29. října a návštěvníky zde čeká bohatý doprovodný program. Partnerem akce je agentura CzechTourism.
Je to nejvýše položený chovný rybník v Česku a největší na Šumavě. A také jeden z nejstarších. Stočtyřicetihektarová Olšina na Českokrumlovsku je zasazena v náhorní planině nad Lipenskou přehradou u Horní Plané, v panenské přírodě obklopena lesy a šumavskými vrchy. Okolní krajina se otevřela letos v rámci optimalizace vojenského újezdu Boletice po více než šedesáti letech veřejnosti. Rybník v unikátní přírodní lokalitě, které se po desetiletí vyhýbal intenzivní civilizační ruch, tak patří k nejčistším tuzemským chovným plochám. Proto se mu také přezdívá „Perla Šumavy.“
„Jde o unikátní vodní dílo v unikátních přírodních podmínkách s výjimečnou historií. Loví se jednou za dva roky. Svou jedinečností je Olšina srovnatelná snad jen s proslulými Padrťskými rybníky na Brdech,“ říká ředitel divize Horní Planá Petr Král.
Rybí speciality i prodej čerstvých ryb přímo na hrázi
Pro návštěvníky sváteční události je připraven bohatý doprovodný program prodospělé, ale i děti. Jeho epicentrem bude okolí historické rybářské bašty na hrázi rybníku.
„Předně chceme lidem přiblížit tento region, kam ještě nedávno veřejnost neměla běžně přístup, jeho historii, tradice i místní řemesla z této části Šumavy. Ale také historii rybářství. A samozřejmě zde půjde také o gastronomii,“ vysvětlil ředitel Král.
Ve stáncích tak budou k dostání rybí speciality, ale i další pochutiny, velká škála nápojů včetně těch pro zahřátí v podzimním počasí. Přímo na hrázi bude probíhat také prodej čerstvých ryb z výlovu. Půjde především o kapry a amury.
„Olšina je unikátní především přírodní čistotou lokality, ve které se nachází. V okolí byl po desetiletí vyloučen jakýkoliv civilizační rozvoj, na spádových zemědělských plochách se hospodaří výlučně v systému ekologického zemědělství. Přítoky napájející rybník na své cestě nepotkaly civilizaci a pramení ve stejné oblasti, jako Blanice, kde se vyskytuje největší středoevropské kolonie kriticky ohrožené perlorodky říční, tvora, jenž je mimořádně citlivý na kvalitu vody,“ dodal tiskový mluvčí VLS Jan Sotona.
Na Olšiněnavíc VLS hospodaří bez používání intenzivních chovných metod a ryby tak jsou krmeny čistě přírodními produkty. Proto jsou mimořádně chutné a zdravé.
Ukázky živých ryb, lesní pedagogika, soutěže i výklad o rybářství
Především na malé návštěvníky, kteří přijdou s rodiči, bude čekat bohatý doprovodný program. Ten o rybářství, jeho historii i tradicích zde v pátek připraví Střední rybářská škola Jakuba Krčína z Třeboně. Na hrázi bude umístěna káď i speciální bazének s ukázkami živých ryb. Součástí pátečního programu bude odborný výklad o výlovu, návštěvníci také budou moci zhlédnout ceremoniál pasování na rybáře.
Rybářskou tématiku bude mít rovněž soutěže pro malé i velké – rybářské puzzle, odhad váhy ryb, poznávání ryb. O okolní přírodě a jejích obyvatelích se pak budou moci návštěvníci více dozvědět zábavnou a hravou formou u stánku lesních pedagogů VLS.
Expozice Rybářské bašty nabídne rozšířenou výstavu o rybářství
Přímo nahrázi budou k vidění ukázky regionálních starých řemesel, v rámci výlovu bude mimo sezónu otevřena expozice Rybářské bašty Olšina. Regionální výstava v památkově chráněném objektu z 15. století mimořádně nabídne expozici starých rybářských pomůcek a nástrojů zapůjčenou Národním zemědělským muzeem Ohrada v Hluboké nad Vltavou.
Rybník Olšina – křišťálová perla Šumavy z 14. století
Rybník Olšina je vodní dílo, které je výjimečné svou historií i polohou. Existence rybníku Olšina je doložena první písemnou zmínkou z roku 1458, podle dostupných pramenů však byl založen již v roce 1370. Od 16. století náležel klášternímu zboží Zlaté Koruny, poté připadl k panství krumlovskému. Dnes je v majetku VLS.
Vodní dílo s rozlohou 138 hektarů v nadmořské výšce 732 metrů je nejvýše položeným chovným rybníkem v České republice a největším rybníkem Šumavy. Dominantní v jeho chovné produkci je kapr.
Vzhledem k výjimečné poloze tohoto rybníku v horských podmínkách, navíc v lokalitě, kteráje dlouhodobě uchráněna před civilizačními vlivy, ale také s ohledem na způsob hospodaření, při němž nejsou využívány jakékoliv intenzivní chovné metody, jsou ryby z Olšiny mimořádně zdravé a chutné.
Výlov Olšiny se provádí vždy v podzimních měsících jednou za dva roky tradičním způsobem. Dlouhá léta byl rybník nepřístupný běžné veřejnosti, protože se nacházel na území vojenského újezdu Boletice. V rámci postupné optimalizace výcvikového prostoru se však před několika lety ocitl na hranici újezdu a letos byl s okolními lokalitami z VÚ vyčleněn zcela. Výlov Olšiny se tak v poslední době stává atraktivní společenskou událostí, jejíž význam překračuje hranice regionu.
Expozice Rybářská bašta Olšina
Expozice na Olšině je umístěna v citlivě zrekonstruovaném objektu na hrázi. Stavba z první poloviny 15. století s číslem popisným 329 představuje mimořádně cennou historickou památku, která je situována v hrázi rybníka. Je ceněna památkáři pro svou autentičnost, která je ve srovnání s většinou obdobných objektů jedinečná. Návštěvníci zde naleznou stálou expozici o historii obce Olšina, o rybníku Olšina i rybářství. Část výstavy je věnována také historii a současnosti Vojenských lesů a statků. Především děti si zde mohou prohlédnout myslivecká a rybářská zařízení a dozvědí se řadu věcí o životě v okolních lesích i v samotném rybníku. Součástí expozice je také projekce filmu o starých zaniklých řemeslech, nebo o plavení dříví po nedalekém Schwarzenberském kanálu.
Expozici, do níž je vstup zdarma, během letošní letní sezóny po otevření okolních lokalit veřejnosti navštívil rekordní počet zájemců.