Novinky

Lesníci VLS z Karlovarska chtějí obnovit tradici sběru kaštanůDatum publikace: 20. 9. 2016

Pamatujete doby, kdy byl podzim na školách ve znamení pouštění draků, barevného listí, ale také sběru kaštanů? Pod názvem KAŠTANOBRANÍ 2016 chce karlovarská divize státního podniku Vojenské lesy a statky obnovit tuto tradici v regionu kolem Doupovských hor u západočeské metropole.

„Plody jírovce maďalu jsou v podzimních a zimních měsících kvalitní potravou pro spárkatou zvěř –jeleny, srnce, muflony, daňky a divočáky. Je to jádro, to nejkvalitnější, co může zvěř pro svou kondici získat,“ vysvětluje lesní Ladislav Novotný.

Zatímco dříve děti kaštany nosily v rámci sběru do školy, dnes se plody jírovce často válejí v městech a obcích bez užitku na chodnících a zemi. Proto lesníci Vojenských lesů a statků z Doupovských hor oslovily základní školy v Karlových Varech,Ostrově a menší školy při hranicích vojenského újezdu Hradiště, kde hospodaří, aby se zapojily do podzimního sběru plodů pro lesní zvěř.

„Zúčastněné třídy mohou využít nabídky lesní pedagogiky a na ty nejlepší čeká výlet do Zooparku Chomutov se speciálním programem o lesní zvěři. Sběr bude probíhat do konce října,“ říká k prvnímu ročníku západočeského Kaštanobraní lesní pedagožka divize VLS Jana Hynková.

Školní třídy, další kolektivy, ale i jednotlivci z Karlovarského kraje se mohou do Kaštanobraní VLS hlásit právě karlovarské lesní pedagožce Janě Hynkové na e-mail:jana.hynkova@vls.cz.