Novinky

Mottoniho rozhlednu předají VLS veřejnosti na svatého VáclavaDatum publikace: 19. 9. 2016

Jedna z nejstarších rozhleden v Česku - Bučina, která se tyčí nad malebným údolím Ohře v Doupovských horách bude slavnostně otevřena ve středu 28. září v 11. hodin. Opravenou vyhlídkovou věž předají Vojenské lesy a statky veřejnosti po dvoufázové rekonstrukci, která byla dokončena v minulých dnech.

K rozhledně Bučina, která se nachází na hranici vojenského újezdu Hradiště, vede strmá stezka z údolí řeky Ohře v obci Kyselka značená červenou turistickou značkou. Desetimetrovou kamennou stavbu zde v roce 1880 nechal vybudovat místní rodáka a slavný podnikatel Jindřich Mattoni, jehož jméno i rodinný erb (orlice) dodnes nese karlovarská minerální voda. Místo bylo vybráno zejména díky působivému výhledu na údolí řeky Ohře až ke Karlovým Varům a bylo příjemným vycházkovým místem pro tehdy mondénní Lázně Kyselka. Po druhé světové válce začala stavba s úpadkem lázní chátrat.

Letos dokončené opravy byly hlavní fází záchrany historické stavby, kterou Vojenské lesy a statky zahájily v letech 2002 a 2003 částečnou revitalizací. Tehdy bylo vyspraveno zdivo a nad ochozem vyhlídkové plošiny 140 let staré památky byl zbudován nový dřevěný přístřešek. Letos se stavba dočkala nové střechy, sanace kamenného zdiva a zajištění statické stability základových konstrukcí. Náklady opravu nepřesáhly 800 tisíc korun.

Akce začíná ve středu 28. září od 11.00 hodin u Lesní kaple pod rozhlednou mezi obcemi Kyselka a Dubina na červené turistické trase.