Novinky

Studentskou architektonickou soutež vyhrál rodinný dům v LipněDatum publikace: 20. 9. 2016

Esovitě zatočená přízemní stavba ve svažitém terénu u lesa, která je navržena jako rodinný dům v Lipně nad Vltavou, z dílny posluchačky stavební fakulty ČVUT Kristýny Ulrychové zvítězila v aktuálním ročníku soutěže Stavby s vůní dřeva. Studenti v ní navrhovali dřevěné domy a konstrukce s tématem Nadějné vyhlídky. Jejich díla hodnotila odborná porota a ve čtvrtek 15. 9. proběhlo na Brněnském výstavišti vyhlášení vítězů.

Soutěž vyhlásila Nadace dřevo pro život, která podporuje dřevo jako obnovitelnou surovinu pro každodenní využití. Záměrem studentské soutěže je proto motivovat studenty vyšších a vysokých odborných škol, aby ve svých školních pracích využívali dřevo. „Dřevo jako stavební materiál z obnovitelných zdrojů je v českém stavitelství využíván stále výrazně méně, než je tomu obvyklé v okolních zemích. Proto tuto soutěž určenou nastupující generaci českých a moravských architektů podporujeme, a proto také máme radost, že je o ni stále větší zájem,“ uvedl ředitel VLS ČR Josef Vojáček.

Zájem o naši soutěž byl tento rok mimořádný. V příštím ročníku, který spustíme v lednu 2017, chystáme významné změny, které soutěž posunou zase o kousek dál,” zhodnotila soutěž její vedoucí, Ing. Lenka Trandová z Nadace dřevo pro život. Detaily zatím nechce prozradit, evidentně se ale máme na co těšit.

Vítěze soutěže vybrala během léta odborná porota. Podle člena odborné poroty, generálního ředitele Vojenských lesů a statků ČR, s.p., Ing. Josefa Vojáčka, byla úroveň přihlášených děl velmi vysoká.

Vítězové 4. ročníku studentské soutěže Stavby s vůní dřeva:

1. místo: Kristýna Ulrychová - Rodinný dům v Lipně nad Vltavou - Fakulta stavební, ČVUT

2. místo: Eliška Morcinková - Výstavní galerie Hvězda - Fakulta stavební, VUT Brno

3. místo: Tomáš Papoušek - Vlna - Fakulta stavební, ČVUT

Cena STORA ENSO za použití materiálu CLT: Eliška Morcinková s dílem Výstavní galerie Hvězda z Fakulty stavební, VUT v Brně.

Cena KRONOSPAN za použití OSB desek: Jitka Zelenková s dílem Vinařství Strachotín z Fakulty architektury, VUT v Brně

Pořadatelem soutěže Stavba s vůní dřeva je Nadace dřevo pro život, hlavními partnery jsou Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky ČR. Akce se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.