Novinky

Olomoucké děti s resortem obrany pomáhaly malým pacientůmDatum publikace: 19. 9. 2016

Zábavným celodenním programem prošly asi dvě tisícovky dětí, které tak vybraným vstupným přispěly na výstavbu jednotky následné péče dětského oddělení Vojenské nemocnice Olomouc.

„Naši vojenští lékaři se při misích v krizových oblastech často setkávají s dětskými pacienty. Navíc v České republice prakticky neexistuje lůžkové oddělení, které by se komplexně zabývalo dlouhodobou intenzivní péčí o děti. Resort obrany chce vybudováním tohoto specializovaného pracoviště potvrdit, že vojenská medicína vždy stála na špičce poskytované zdravotní péče a to pro všechny, bez rozdílu věku," uvedl ministr obrany Martin Stropnický, který se programu osobně zúčastnil společně s ředitelem VLS Josefem Vojáčkem

Nová jednotka následné intenzivní péče pro děti ve Vojenské nemocnici v Olomouci je ojedinělým zařízením v ČR, kde si mimo jiné rozšíří vojenští lékaři potřebnou praxi pro nasazení v zahraničních misích. Nové oddělení umožní hospitalizaci dětských pacientů, kteří vyžadují dlouhodobou následnou intenzivní péči, a nabídne takovou formu, která bude nejen vysoce specializovaná, ale také spříjemní malým pacientům pobyt. Počítá totiž například s větším zapojením rodiny.

Zábavné odpoledne "Pomáháme hrou" pro školáky z krajského města, ale i rodiny s dětmi, které má vznik lékařského centra podpořit, na výstavišti a v přilehlém parku, uspořádal za podpory privátních partnerů resort obrany společně s nemocnicí a Vojenskými lesy a statky. Záštitu nad ní převzal právě ministr Stropnický a primátor Olomouce Antonín Staněk.

Na děti čekaly hry, koncerty, ale také prezentace Armády ČR a její techniky. Malí návštěvníci v přilehlém parku absolvovali několik stanovišť, kde si za asistence pořadatelů mohli zasoutěžit v řadě sportovních disciplín i ve znalostních a dovednostních soutěžích. Armádní specialisté jim předvedli těžkou bojovou techniku, výcvik psů, čekala na ně ukázka dravců, letecký simulátor i laserová střelnice.

Program na jednotlivých stanovištích byl proložen vystoupenímia koncerty. Dětem se mimo jiné představila zpěvačka Anna K, formace The Tap Tap Orchestra i kouzelník Richard Nedvěd.

Součástí pátečního celodenního programu byla i lesní pedagogika v režii Vojenských lesů a statků, kde si školáci, předškoláci i dospělí mohli vyzkoušet řadu lesnických dovedností, čekala je řada zajímavých informací a na vedlejším stanovišti si vlastnoručně mohli vyrobit ptačí budku.

Stánek lesních pedagogů VLS si ministr obrany osobně prohlédl a poděkoval jim za práci, kterou odvádějí. Stejně tak ocenil celý páteční charitativní program.

„Je skvělé, že se samy děti přidaly k podpoře svých nemocných kamarádů, podpořily vznikající oddělení intenzivní léče olomoucké Vojenské nemocnice a ještě si k tomu užily spoustu zábavy,“ uvedl Martin Stropnický.

Výtěžek ze vstupného půjde na vybavení a hračky nově zřizované jednotky následné péče.