Novinky

Začátek nového školního roku s lesníky VLS na DoupověDatum publikace: 13. 9. 2016

Proč se na podzim zbarvuje listí? A co toto období znamená pro lesníky, myslivce i zvěř? Žáci mašťovské malotřídky si do slova a do písmene hravě poradili s přiřazováním plodů a semen k druhům dřevin, které jsou v místním parku. Vědí, proč je lesníci sbírají, a která semena listnatých stromů se sbírají právě v září. Průzkum a hry pak vystřídalo poutavé povídání o jelenech a nadcházející říji.

Šesťáci a sedmáci se speciálními vzdělávacími potřebami ze Základní školy Vančurova v Karlových Varech se sběru semen i jelení říji podívali na zoubek ještě podrobněji. Při lesní pedagogice v Bukovině si zahráli na sběrače semen jehličnanů a v semenném sadu se dozvěděli, jak si lze sběračskou práci usnadnit. Do ukázky, která znázorňovala chování jelenů a laní při říji se podařilo zapojit i pana učitele, což byla výzva pro všechny mladé jeleny, a tak o souboje nebyla nouze. Miroslav Holas z lesní správy Valeč, který dětem dění na říjišti přibližoval, se nestačil divit, s jakým zájmem se všichni ujali svých rolí.

To děti z Hranice u Aše, které dorazily za lesníky do Kyselky, byly pro změnu celý hrr do práce. Nejprve v lese obhlédly,osahaly a očichaly všechny dřeviny, jejichž semena se v září sbírají. A pak se kromě sběru semen javorů a habru pustili i do kontroly oplocenky a nátěru přirozeného zmlazení před okusem.

„Hned v prvním zářijovém týdnu absolvovala lesní pedagogiku na vycházce s lesníkem více než stovka dětí a kalendář s rezervovanými termíny máme plný až do prosince,“ pochvaluje si zájem škol karlovarská lesní pedagožka Jana Hynková.

Školám z Karlovarska cestu do lesa značně usnadňuje Karlovarský kraj, se kterým VLS navázaly v letošním roce spolupráci. Z Programu na podporu environmentální výchovy a osvěty je zde školám hrazena autobusová doprava na vybrané exkurse vč. lesní pedagogiky VLS.