Novinky

Světový šampionát: Zlato, 5. místo v juniorech a sedmé mezi týmy Datum publikace: 12. 9. 2016

Po sobotním zlatém úspěchu byl Martin Švec na druhém místě za loňským světovým šampionem Matthiasem Morgensternem z Rakouska , poslední disciplína "odvětvování" však zamíchala celkovým pořadím a Martin se propadl na pátou příčku. V konečném součtu bodů neudržel prvenství ani Morgenstern a mistrem světa se stal slovenský závodník Marek Lubas, kterého čeští diváci mohli letos vidět také během Lesnického dne VLS na Sklené huti, jehož součástí je otevřený národní šampionát. Morgenstern skončil druhý před Maďarem Dánielem Szalaiem.

Martin Švec je úřadujícím juniorským národním šampionem z mistrovství republiky, které každoročně pořádají v červnu Vojenskélesy a statky na Skelné huti v severočeském Ralsku. Vedle toho se staltaké bronzovým vicemistrem ČR v profesionální kategorii. Martin Švec je absolventem Vyšší odborné školy lesnické aStřední lesnické školy Bedřicha Schwarzenberga Písek. Dvacetiletý lesník reprezentující české dřevorubce tak pro Česko získal zlatou medaili ze světového šampionátu po 12 letech. Posledním českým mistrem světa byl Jiří Kostrunek, který zvítězil v italském Valli di Lanzo v disciplíně kombinovaný řez.

Vypjatý závěr naopak skvěle ustál český národní tým v kategorii profesionálů. Trojice národních šampionů z posledních tří let Jindřich Fazekaš, Martin Pňaček a Josef Kučera udrželi elitní sedmé místo v konkurenci týmů z celého světa. Týmové klání ovládli Bělorusové před Němci a Švýcary.

Z vítězného běloruského týmu se rekrutoval také nový profesionální mistr světa Valerij Durovich, který svého krajana Sergeje Škudrova a třetího Němce Marco Traberta. Z českých profesionálů nejlépe skončil Martin Pňaček na 17. příčce, Jindřich Fazekaš obsadil 31. místo a Josef Kučera obsadil 33. pozici.

Mistrovství světa v práci s motorovou pilouse koná každoročně na podzim. Letos třídenní klání nejlepších světových dřevorubců probíhalo v polské Visle. Soutěží se celkem v pěti disciplínách, v každé z nich se pak vyhlašuje světový šampion, přičemž součtem bodů z nich pak vzejde celkový vítěz.

„Na rozdíl od dřevorubeckých show jsou jednotlivé disciplíny zaměřeny na dovednosti, které současný dřevorubec běžně využije při těžbě dřeva. Pravidla soutěže tak například kladou přísný důraz na dodržování pravidel bezpečnosti práce, za jejichž porušení je závodník přísně penalizován,“ říká hlavní rozhodčí českého šampionátu Pavel Češka.

Úvodní dovednost, kácení, patří k divácky atraktivním. Závodník v něm musí porazit v tříminutovém limitu 16 metrů vysoký strom do vytyčeného prostoru. Vedle kvality řezu a splnění časového limitu se hodnotí každý centimetr, kterým se vršek stromu odchýlí od středu vyznačené výseče.

Druhou disciplínou je výměna řetězu, ve které exceloval na probíhajícím světovém šampionátu ve Visle v sobotu právě Martin Švec. Vedle času není zanedbatelná ani preciznost výměny, protože závodník následně musí bez další manipulace s motorovou pilou absolvovat následující disciplínu. Tou je kombinovaný řez, kdy závodník musí na čas odříznout ze dvou kmenů o průměru 35 centimetrů dva kotouče o síle od 3 do 8 centimetrů. Práci přitom musí provést u každého kotouče dvěma řezy, od vrchu a spodu, které se uprostřed dřevěného masivu musí „potkat.“ Vedle času se měří kvalita řezu i jeho kolmost. Na tuto disciplínu navazuje přesný řez, v němž jde o uříznutí kotoučů z kmenů ležících na zemi. Ty musí závodník odříznout v co nejkratším čase a nejlepší kvalitě, aniž by zuby řetězu „zajely“ do podložky, na které se kmeny nacházejí. Finálovou disciplínou je pak odvětvování. Jde o divácky atraktivní tandemový souboj dvou dřevorubců s kmenem osazeným 30ti kolíky simulujícími větve. Zde jde o to „odvětvit“ kmen co nejkvalitněji, bez zářezu do jeho masivu a bez zbytkových výčnělků po větvích v nejkratším možném čase. Nejlepší časy se pohybují kolem 15 vteřin, špičkoví dřevorubci tak odvětvují rychlostí 2 větve za vteřinu.

Aktuální výkony Martina Švece na mistrovství světa jsou výsledkem trendu v českém dřevorubeckém sportu z posledních let, kde je národní špička stále více tvořena mladými dřevorubci. Českoure prezentaci tak vedle Martina a úřadujícího národního šampiona Josefa Kučery tvořili poslední národní šampioni z minulých let Jindřich Fazekaš (2014) a Martin Pňaček (2015), kteří své národní tituly vybojovali ještě v juniorském věku.

„Na národní úrovni nám v posledních letech každoročně stoupá počet mladých závodníků v juniorském věku,kteří stále častěji promlouvají do předních míst celkového pořadí,“ potvrzuje hlavní rozhodčí MČR a šéf výpravy na světový šampionát Pavel Češka.

Vojenské lesy a statky ČR jsou tradičním podporovatelem dřevorubeckého sportu. Státní podnik s osmdesátiletou tradicí v lesnictví je každoročně pořadatelem národního mistrovství republiky a partnerem české reprezentace.