Novinky

Na Doupovském kanónu čekala zájemce vyjížďka s lesníky na koleDatum publikace: 6. 9. 2016

Na historicky první sportovní akci na území vojenského újezdu Hradiště - Doupovský kanón 2016 jen tak někdo nezapomene. Na tvářích ostřílených vytrvalců z dlouhé „ULTRA“ tratě, hobíků z krátké tratě i běžců z terénního půlmaratonu se odráželo nadšení z jedinečného zážitku a Vojenské lesy a statky ČR byly u toho.

Zatímco bikeři a běžci vyrazili vstříc svému doupovskému dobrodružství, jejich rodiny, fanoušci a návštěvníci akce mířili do podnikového stanu za zábavou i poučením. Zaměstnanci karlovarské divize se zde postarali o program pro všechny věkové skupiny. Tvořivá dílna, doplňovačky, malá lesní poznávačka, hmatový chodníček, skládání špalků, povídání s těžaři a ukázka jejich pomůcek - repertoár, který opravdu zaměstnal všechny smysly. V průběhu celého dne se návštěvníci zastavovali také u informačních tabulí, které jim zprostředkovávaly sondu do doupovské krajiny, její přírody a objasňovali roli, kterou v ní VLS sehrávají.

Úderem jedenácté hodiny, se zájemci o lesní pedagogiku z řad přítomných cyklistů vydali na „vyjížďku s lesníkem.“ Lesní pedagožka Jana Hynková je na tříhodinovém programu zavedla na vrchol nedaleké stolové hory Úhošť, která je svými lesními porosty na úpatí a vrcholovou stepí vzorným reprezentantem leckterých zapovězených doupovských vrcholů. Účastníci se výkladem i pomocí her dozvěděli, jaké jsou funkce lesa, co je les hospodářský, co ochranný a co les zvláštního určení. Objasnili si některá specifika vojenských lesů, náročnost propojení intenzivního výcviku vojsk a lesního hospodaření. Dostalo se i na téma pěstování lesa a místní flóru.

„Zájem o cyklovyjížďku s lesníkem byl sice oproti předpokladu pořadatelů menší, ale o to větší kus práce se na ní udělal. Na přání účastníků jsme se na trase zdrželi o hodinu déle, než bylo v plánu. Dotazy mě nešetřili ani v náročném terénu, stále bylo co vysvětlovat a ukazovat,“ dodala karlovarská lesní pedagožka.