Lovecká hudba rozezněla Mattoniho lesy nad Kyselkou
6. 10. 2017
Lesní pedagogové z celé Evropy diskutují o vzdělávání k udržitelnému rozvoji a komunikaci lesníků s veřejností.
Ve dnech 3. - 6. října 2017 probíhá v hotelu Orea Resort Devět Skal ve Sněžném-Milovech 12. Evropský kongres lesní pedagogiky. Kromě lesníků z Česka na kongres zavítali i zástupci 12 evropských států, celkem 140 lesních pedagogů. Program společného setkání zahrnuje nejen odborné přednášky, ale i praktické ukázky přímo v terénu.
Kongres každoročně seznamuje účastníky s novinkami v oblasti lesní pedagogiky, umožní jim načerpat inspiraci od zahraničních kolegů i získat důležité kontakty pro následnou spolupráci. Součástí programu letošního setkání je například Market of Activities, tedy ukázky aktivit lesní pedagogiky přímo v lese, nebo Night Forest, což je ukázka večerních programů o lese v lese od několika českých organizací.
Hlavními tématy kongresu jsou „Lesní pedagogika jako nástroj komunikace s veřejností“ a „Lesní pedagogika jako nástroj vzdělávání k udržitelnému rozvoji“. Těmto tématům se budou věnovat i úvodní příspěvky od Jiřího Svobody, ředitele Lesního družstva obcí Přibyslav, Emmy Berglund, tajemnice The Confederation of European Forest Owners, Rolfa Juckera, ředitele Stiftung SILVIVA, švýcarské organizace zabývající se lesní pedagogikou a Martina Šroma, zástupce ředitelky Lipka - školského zařízení pro environmentální vzdělávání.
Lesní pedagogika přibližuje návštěvníkům lesa lesní ekosystém, trvale udržitelné lesní hospodářství, smysl hospodaření v lesích a užitky, které les člověku přináší. Základním principem je vnímání přírody všemi smysly, které zprostředkovávají speciálně vyškolení lesníci (lesníci s pedagogickými znalostmi a zkušenostmi) přímo na svém každodenním pracovišti - v konkrétním lese.