Nový štafetový závod na červnovém dřevorubeckém šampionátu

Návštěvníky Lesnického dne v Ralsku bude čekat divácky atraktivní nová soutěž dřevorubeckých týmů

Štafetový závod je hodnocen jako samostatná týmová soutěž a není započítáván do pořadí zbývajících pěti disciplín. Soutěžit se bude ve čtyřčlenných týmech.

„Původně jsme zvažovali variantu s třemi startujícími za každý tým, nakonec jsme se však rozhodli, že družstva budou muset soutěžní trať absolvovat čtyřikrát, stejně jako je tomu na mistrovství světa v „Klání národů,“ z něhož soutěž vychází. Soutěžit však budou moci o nekompletní týmy, které však musí absolvovat všechna čtyři kola, přičemž jeden soutěžící může běžet trať maximálně dvakrát,“ uvedl hlavní rozhodčí dřevorubeckých závodů na Skelné huti Pavel Češka.

Na závodníky na osmnáctimetrové trati budou čekat čtyři kmeny o průměru 14 centimetrů, z nichž dva jsou ve svislé a dva ve vodorovné poloze. Soutěžící přitom musí odříznout tak rychle, jak je to možné, jeden disk z každého speciálně připraveného kmene. Bodové výsledky i penalizace každého startujícího jsou sčítány do celkového výsledku týmu.

Body jsou přitom udělovány za dosažený čas na trati, počet správně uřezaných disků, a u stojících kmenů také za počet disků, které zůstanou po odřezání ležet na kmeni a nespadnou na zem. Závodníci naopak mohou být penalizováni trestnými body za nesprávné provedení nebo za porušení bezpečnosti práce.

Kompletní propozice štafetového závodu najdete zde.