YPEF: Ostrovští gymnazisté jdou do finále

Vítězové místního kola mezinárodní soutěže u VLS v Karlových Varech zvítězili v regionálních bojích ve Žluticích a postupují do národního finále.

Lesní pedagogové Vojenských lesů a statků po středečním regionálním kole na střední lesnické škole ve Žluticích "první želízko v ohni" v národním finále mezinárodní soutěže YPEF, které se odehraje před prázdninami v Kostelci nad Černými lesy.

Semifinálovými souboji na západě Čech totiž prošlo vítězně družstvo starších žáků z Gymnázia Ostrov, jež do soutěže vstoupilo v místním kole v Karlových Varech, které organizovala lesní pedagožka naší místní divize Jana Hynková.

Tříčlenné dívčí družstvo ve složení Adéla Brucknerová, Radka Janků a Jana Picurová (na snímku nahoře) tak v národním kole bude reprezentovat symbolicky i lesní pedagogiku VLS.

"Je to trochu test kvality našich místních kol, ale především jde o to, že je to soutěž, a fandění k soutěži prostě patří. Proto holkám a klukům, kteří do ní šli u nás držíme palce a přejeme úspěch," dodal šéf lesních pedagogů VLS Jan Kobr.

Nadnárodní evropská soutěž Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) vznikla z iniciativy polských lesníků. YPEF si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti. Soutěží se ve tříčlenných týmech a soutěžící jsou rozdělení do dvou věkových kategorií. Mladší soutěžící se rekrutují z 6. až 9. tříd, starší kategorie je určena středoškolákům. Vítězný tým z místního kola postoupí do regionálního kola, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále a následně do mezinárodního finále.

Vojenské lesy a statky jsou partnerem YPEF od roku 2015, soutěž podporují nejen finančně, ale tým podnikových lesních pedagogů se podílí také na organizaci místních kol.