YPEF: Z Plumlova postoupili místní sedmáci

Posledními čtvrtfinalisty v mezinárodní soutěži v režii lesních pedagogů VLS jsou žáci z Vyškovska.

V pondělí 20. února proběhlo na základní školev Plumlov místní kolo mezinárodní soutěže o lesích a lesnictví YPEF. Soutěžilo devět tříčlenných týmů od šesté do deváté třídy. Místní kolo, které zorganizovali lesní pedagogové Vojenských lesů a statků, bylo historicky první možností pro děti z Vyškovska, kdy se mohly mezinárodní soutěže zúčastnit.

„Žáky jsme nejprve společně s ředitelkou základní školy Dagmar Zapletalovou přivítali a vysvětlili jim pravidla hry. První hodinu děti vypracovávali test a druhou dělali poznávačku. Otázky i druhy do poznávačky byly dány centrálně,“ okomentoval místní kolo lesní pedagog divize VLS Plumlov Josef Plaček.

Nejlépe si vedl tým ze sedmé třídy - Nikola Pleváková, Tomáš Křupka a Václav Vozihnoj, kteří postupují do regionálního kola.

Místní kolo YPEF v Plumlově zajišťovali za Vojenské lesy a statky Jiří Fusek, Josef Plaček, Roman Dymáček a Eva Weisgärberová.

Nadnárodní evropská soutěž Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) vznikla z iniciativy polských lesníků. YPEF si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti.

Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2.ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení.

Vojenské lesy a statky jsou partnerem YPEF od roku 2015, soutěž podporují nejen finančně, ale tým podnikových lesních pedagogů se podílí také na organizaci místních kol.