Malí přírodovědci na Libavé

Pro většinu dětí z příměstského přírodovědného tábora Střediska volného času Lipník nad Bečvou nebyla návštěva na Libavé s lesními pedagogy VLS Romanou Klevarovou a Honzou Zíchou žádnou novinkou.

Ve středu ráno 17. srpna si lesní pedagogové z Libavé domluvili sraz s 28 členy přírodovědného tábora u obůrky s divočáky. Většina dětí už dopředu hrdě hlásila, že jsou zde opakovaně a že za každou cenu musí zkontrolovat, jak jim rostou na jaře nasázené sazenice stromků. Po kontrole osázené paseky vyrazili za dobrodružstvím nového programu, který se tentokrát nemohl věnovat ničemu jinému, než teď tolik skloňované těžbě.

„Začali jsme rovnou adrenalinově, prohlídkou harvestoru. Děti se dozvěděly, co všechno tento lesní pracant dokáže a jak složité je jeho ovládání. Nadšené děti se dále přesunuly k jádru problému a to proč stromy kácíme a jak se pozná strom, který je nutno v nahodilé těžbě vykácet. Z dětí se stali odborníci a fundovaně vyznačily další stromy napadené kůrovcem,“ popsala Romana Klevarová.

Po masivních kalamitních těžbách vznikají velké holiny plné klestu, proto si návštěvníci přiblížili, co je to hygiena lesa a rovnou si vyzkoušeli, že házení klestu na hromadu je opravdu těžká dřina.

Populární mezi dětmi byla i pohybová dráha složená ze smyku klády v dřevorubeckých kleštích, lanovkového dopravního zařízení a ukázky síly a působení větru v lesních porostech.

Děti nabušené novými poznatky o lesní těžbě si na závěr ve dvou skupinách vytvořily lesní erb, který charakterizoval jejich pobyt a pocity z této akce a vyrazily k chatě opékat buřty. „Při závěrečném kruhu si na památku složily myslivecký klobouček, rozloučily se s námi a pokračovaly za dalšími dobrodružstvími jejich táborového týdne,“ dodala lesní pedagožka VLS.