Chybějící část Želnavského smyku nahrazují VLS věrnou replikou památky
4. 6. 2020
Amatérský fotograf a rybářský technik Vojenských lesů a statků z podnikové divize v Lipníku nad Bečvou Lukáš Kovár zvítězil v kategorii „fotografická série“ letošního ročníku prestižní fotografické soutěže Czech Nature Photo 2020. Se snímky lišek, které jsou jeho oblíbeným tématem, vyhrál porybný VLS z Oderských vrchů také hlasování veřejnosti.
Czech Naure Photo (CNP) je „mladší přírodovědnou sestrou“ nejprestižnější tuzemské soutěže Czech Press Photo (CPP). Stejně jako CPP je určena především profesionálním fotografům, tvořícím pro tuzemské i zahraniční tiskové agentury a média. „Jako členka realizačního týmu jsem u porot Czech Press Photo držela v minulých letech pěsti fotografiím živé přírody. Vím, jak těžké je dobrou fotografii v tomto oboru pořídit a kolik příprav a vědomostí tomu předchází. Proto nás napadlo uspořádat soutěž jen pro fotografy přírody, aby v rámci několika kategorií měli možnost prezentovat celou škálu přírodních krás, kterými naše planeta oplývá. A v roce 2017 jsme tuto myšlenku poprvé realizovali“, říká k projektu Czech Nature Photo Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo.
Vyhlášení aktuálních výsledků čtvrtého ročníku soutěže, do níž se přihlásilo 229 autorů s dvěma tisíci snímky, proběhlo kvůli nouzovému stavu způsobenému koronavirovou pandemií pouze on-line. Lukáš Kovár, jehož fotografie přírody státní podnik hojně využívá při prezentaci, v Czech Nature Photo 2020 zvítězil v tvrdé konkurenci vyhlášených fotografických profesionálů v kategorii „fotografická série.“ U mezinárodní poroty, v níž zasedl mj. i slavný britský fotograf časopisu National Geographic a několikanásobný držitel prestižní ceny BBC Wildlife Photographer of the Year Peter Delaneyse, bodoval Lukáš Kovár sérií snímků lišky obecné v zimní krajině Oderských vrchů.
Jeho fotky vyhrály také hlasování veřejnosti, které organizuje časopis Lidé a země, zaměřený na přírodovědné fotografie z celého světa.
„Série fotografií lišky obecné vznikla během loňské a letošní zimy. Již několik let se snažím během zimy zachytit divoké lišky lovící hraboše a myši. Ideální podmínky k tomu nastanou, pokud je zima dostatečně tvrdá, napadne malá sněhová pokrývka a teploty spadnou hluboko pod bod mrazu. V tomto čase lišky vychází lovit na louky i během dne a nejsou tak ostražité. Pak již jen stačí dostatečně se obléct, snést velký mráz a být v pravý čas na pravém místě,“ popsal Lukáš Kovár vznik vítězné série v oficiálním bulletinu Czech Nature Photo.
Liška obecná je ostatně oblíbeným námětem pro objektiv porybného VLS z Potštátu. „Když jsem si propočítal množství lišek na dané lokalitě, jejich efektivitu lovu a množství dnů vhodných k lovu, vyšlo mi neuvěřitelné množství hrabošů, které jsou schopné lišky ulovit během zimy. Tím obrovským dílem přispívají k ekologické stabilitě v přírodě. Bohužel i přes to stále mnoho lidí vidí v liškách škůdce a lišky jsou na mnoha místech nemilosrdně pronásledovány,“ tvrdí Lukáš.
Lukáš Kovár se narodil na Slovácku, vyrůstal ve vinařské rodině v obci Mutěnice, už při volbě střední školy se však rozhodl pro rybářské řemeslo. Po studiích a krátkém angažmá u rybářských závodů se stal v roce 1994 rybářským technikem na divizi Vojenských lesů a statků v Lipníku nad Bečvou. K fotografování se dostal ale až kolem roku 2005 vlastně náhodou tím, že na divizi začal zajišťovat s videokamerou záznamy mysliveckých událostí a teprve následně si pořídil fotoaparát. Díky fotografování procestoval již několik států, oblíbil si mimo jiné přírodu ve Skandinávii. Převážná část jeho fotografií ovšem vznikla v Oderských vrších, svým aparátem však dokumentuje také přírodní krásy dalších lokalit ve správě Vojenských lesů a statků.
Na snímcích Lukáše Kovára je postavena i výpravná publikace VLS Unikátní příroda, najdete je v podnikových kalendářích, porybný VLS má za sebou již také několik fotografických výstav.
Jeho vítězné snímky najdete na oficiálních stránkách Czech Photo zde, a v reportáži České televize zde. Lukášovi snímky jsou také až do 28. června součástí výstavy soutěže v CZECH PHOTO CENTRE v Seydlerově ulici č. 4 v Praze 5.