Na Olšině začalo mezinárodní finále soutěže YPEF. Poprvé v Česku

Finalisty ze sedmi evropských zemí hostí na Šumavě Vojenské lesy a statky ČR, vítěz bude znám zítra.

V rekreačním středisku Vojenských lesů a statků u rybníku Olšina na Českokrumlovsku bylo dnes ráno slavnostně zahájeno mezinárodní finále vědomostní soutěže pro děti a mládež YPEF (Younf People in Europe Forest – Mladí lidé v evropských lesích). Finalisty ze sedmi evropských zemí, kteří prošli sítem místních, regionálních kol a nakonec zvítězili v daném národním finále, v rekreačním středisku zasazeném v přírodě chráněné krajinné oblasti Šumava přivítal ředitel VLS Petr Král společně s předsedou České lesnické společnosti Pavlem Draštíkem, ředitelem odboru hospodářské úpravy a ochrany lesů Ministerstva zemědělství Č Václavem Lidickým, ředitelem lesnické školy v Písku Michalem Grusem a proděkanem lesnické fakulty ČZÚ Róbertem Marušákem. Přítomen byl také přednosta újezdního úřadu VÚ Boletice Marián Varga, a předseda mezinárodního výkonného výboru soutěže YPEF Michal Orzechowski, Po zahájení proběhly národní prezentace na téma Les a voda a poté soutěžní test. Klání národních družstev pokračuje zítra, vítěz by měl být vyhlášen na slavnostním zakončení v 17.00 hodin.
Nadnárodní evropská soutěž Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) vznikla z iniciativy polských lesníků. YPEF si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti. Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2. ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení.
YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu, kteří soutěží ve tříčlenných týmech. Soutěžící jsou rozdělení do dvou věkových kategorií. Mladší se rekrutují z 6. až 9. tříd, starší kategorie je určena středoškolákům do 19 let.
Vojenské lesy a statky jsou partnerem YPEF od roku 2015. V Česku soutěž začíná v každoročně v lednu a únoru místními koly, z nichž šest organizují na Šumavě, v Brdech, Ralsku, Lipníku nad Bečvou, Plumlově a na Karlovarsku také lesní pedagogové VLS.
„Vítězný tým postoupí do regionálního kola, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále. To probíhá vždy před letními prázdninami tradičně v Kostelci nad Černými lesy v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. Národní šampion pak postupuje do mezinárodního finále,“ popsal vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr.