Školkaři VLS na podzim vyexpedují dva miliony sazenic

V podzimní produkci VLS převládá buk, 800 tisíc sazenic státní podnik uskladní v nové mrazící hale.

Tradiční prezentace Správy lesních školek Vojenských lesů a statků se ve čtvrtek 19. září zúčastnily asi dvě stovky kolegů z podniku, z Lesů ČR i dalších lesnických organizací. Školkaři státního podniku jim ve středisku ve Lhotě u Staré Boleslavi prezentovali podzimní dvoumilionovou produkci, v níž převládá buk (1,2 milionu), ale nechybí ani další tradiční dřeviny včetně borovice a smrku.
Část podzimní produkce Vojenské lesy a statky v nejbližších poprvé uskladní v nové skladovací a expediční hale, která využívá unikátní technologii ze Skandinávie. Ta vedle zpracování a zabalení sazenic lesních stromků dokáže sadební materiál dlouhodobě uskladnit v nízkých teplotách, aby nedocházelo k jeho předčasné degradaci.
“Jde o novou moderní technologii využívanou především ve Skandinávii.. Technologie díky skladování sadebního materiálu ve stálé teplotě od -2 do -3 stupňů Celsia umožňuje posun dodávky sazenic v čase bez ztráty na jejich kvalitě a jejich okamžitou expedici kdykoliv v zimním nebo jarním období, kdy nastane i krátkodobě vhodné počasí k výsadbě. Aktuálně zde uskladníme 800 tisíc sazenic,“ uvedl výrobní náměstek VLS Ondřej Vybíral.
Celkem správa lesních školek v příštím roce plánuje vyprodukovat přibližně 9 milionů sazenic lesních dřevin.