V Obecnici otevřelo pro návštěvníky Brd nové informační centrum VLS

Vojenské lesy a statky ČR dnes slavnostně otevřely nové informační centrum v Obecnici, které bude sloužit návštěvníkům Chráněné krajinné oblasti Brdy. V návštěvnickém středisku, které je umístěné přímo v historické prvorepublikové budově lesní správy VLS v této podbrdské obci, turisté vedle praktických informací a rad mohou načerpat vědomosti o zdejších tradicích lesnictví i devadesátileté historii Vojenských lesů v Brdech, ale také o zdejší přírodě a architektuře.

Nové informační centrum pro návštěvníky Brd otevřel ve čtvrtek 1. srpna ředitel Vojenských lesů a statků ČR Petr Král společně s ředitelem lesnické divize Hořovice Petrem Švadlenou. Centrum je umístěno přímo v historické budově lesní správy vojenských lesů z první republiky, která v roce 2018 prošla rozsáhlou rekonstrukcí, a bude mít o prázdninách otevřeno vždy od středy do neděle od 10.00 – 16.00 hodin, mimo hlavní sezónu pak o víkendech od 10.00 – 16.00 hodin.
„Vedle servisu pro návštěvníky, kteří vyrážejí do Brd individuálně, počítáme s tím, že toto zázemí využijeme pro programy lesní pedagogiky, které na Brdech organizujeme především pro školní kolektivy,“ uvedl ředitel VLS Petr Král.
Návštěvníci Brd v infocentru vedle standardního servisu a zázemí naleznou také informace o devadesátileté historii státního podniku na Brdech, či o práci lesníků. Infocentrum tak tematicky navazuje na naučnou stezku Klobouček, která začíná jen několik desítek metrů dále. Okružní sedmikilometrová trasa seznamuje turisty na 12 zastaveních se současným lesním hospodářstvím, brdskou přírodou, historií celého regionu, ale i s aktuálním tématem boje s klimatickými změnami. Stezka vede z Obecnice na brdský vrch Klobouček přes nádrž Octárna.
Lokalita pod Kloboučkem je tvořena lesy s relativně přirozenou dřevinnou skladbou - lesy, které jsou věkově i prostorově rozmanité. Pro rodiny s malými dětmi či pro fyzicky méně zdatné návštěvníky trasa nabízí zkrácenou variantu dlouhou 4,5 kilometru. Část naučných panelů má specifický "brdský" vzhled - jsou umístěny na monolitech ze slepence, který je charakteristickým nerostem středočeských hor.
Z Obecnice do chráněné krajinné oblasti vede také červené turistická značka, která míří přes vrch Tok a Padrťské rybníky až na horu Třemšín.