V Obecnici otevřelo pro návštěvníky Brd nové informační centrum VLS
1. 8. 2019
Vojenské lesy v souvislosti s kalamitou sníží stavy zvěře ve svých lesích, aby zabránily škodám na sazenicích a mladých porostech, kterými obnovují lesní plochy, jež podlehly klimatickým změnám.
Býložravá zvěř v českých lesích způsobuje značné škody především na mladých lesních porostech tím, že okusují mladé výhonky a starší porosty poškozují loupáním kůry. Od snížení jejich stavů v lokalitách, které mají ve své správě, si Vojenské lesy a statky slibují především to, že ochrání lesní porosty, které aktuálně sázejí, aby obnovily lokality zasažené kalamitou. Stavy zvěře v lesích VLS sice nepřekračují maximální počty dané legislativou, tzv. normované stavy, přesto je lesníci VLS chtějí stlačit dolů.
„Stavy zvěře musí být v rovnováze s lesem. V současné chvíli, kdy v našich lokalitách v důsledku kalamit způsobených klimaticky extrémním počasím stoupají rozlohy mladých lesních porostů, musíme na to reagovat. Obnova lesů v následujících letech prostě musí mít nejvyšší prioritu,“ řekl ředitel VLS Petr Král.
Státní podnik v důsledku kalamity spustil největší zalesňovací akci ve své devadesátileté historii. V roce 2018 vysázel podnik 19,2 milionů sazenic lesních dřevin, do konce letošního roku chce vysázet dalších 23 milionů. Odumřelé smrkové porosty nahrazuje především listnáči - duby, buky, osikami, olšemi a habry. A právě ty jsou společně s jedlemi nejvíce ohroženy spárkatou zvěří, pro kterou představují oblíbenou stravu. Okusem poškozené sazenice pak živoří v zakrnělé formě, nebo odumírají. Vojenské lesy proto pro aktuální loveckou sezónu, která právě začíná, navýšily plány odlovu zvěře o 10 procent. Zároveň ředitel Petr Král zvýšil odměny pro zaměstnance VLS, kteří stanovené individuální plány lovu překročí.
„Abychom ulehčili práci lesnickému personálu, který výkon myslivosti ve vojenských lesích převážně vykonává, a v současné době je plně vytížen nahodilými těžbami a obnovou ploch, uvažujeme o najmutí profesionálních lovců,“ dodal výrobní náměstek VLS Ondřej Vybíral.
Sazenice je možné před zvěří chránit stavbou tzv. oplocenek, nebo chemickými postřiky, které zvěř odpuzují. Tato ochrana je však nákladná.
Lokality ve správě Vojenských lesů a statků patří k nejkvalitnějším lesním celkům v republice, ale i v rámci celé Evropy. Je na nich vyhlášeno celkem 60 zvláště chráněných území, mj. 11 chráněných krajinných oblastí. Podle ředitele Krále je plán podniku na snížení stavů zvěře ze strany orgánů ochrany přírody přijímán kladně.
„Požadavek na snížení početních stavů zvěře zaznívá v poslední době od orgánů ochrany přírody prakticky po celé republice. Jde tedy o prioritu, kde je náš zájem s ochránci přírody shodný,“ dodal ředitel VLS Petr Král.