Zájemci se mohou hlásit na národní dřevorubecký šampionát

VLS otevírají kvalifikaci na letošní XVIII. Mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou. Uzávěrka je 31. března.

Vojenské lesy a statky ČR, které jsou tradičním pořadatelem národního šampionátu v práci s motorovou pilou, zvou zájemce o účast v letošním ročníku. Mistrovství republiky se uskuteční stejně jako v minulých letech v lesním areálu Sklená huť v Ralsku v pátek 21. a v sobotu 22. června 2019 a soutěž bude součástí programu největší tuzemské lesnické akce pro veřejnost – Lesnického dne v Ralsku 2019.
Soutěž je vypsána v kategoriích profesionál, junioři do 24 let a začátečník. Tradičně na závodníky bude čekat pět disciplín, organizovaných podle mezinárodních pravidel IALC: kácení, výměna řetězu motorové pily na čas, přesný řez, kombinovaný řez a odvětvování. Čtyřčlenné týmy závodníků se mohou zúčastnit také štafetového závodu.
Kvalifikačním kritériem pro účast na šampionátu je počet dosažených bodů na závodech organizovaných v souladu s pravidly IALC za posledních 24 měsíců. V profesionální kategorii je kvalifikační hranice stanovena na 1300 bodů, u juniorů a začátečníků na 1100 bodů.
S ohledem na rostoucí zájem dřevorubců o účast v soutěži v posledních letech pořadatel musel z organizačních důvodů omezit celkový počet startujících ve všech kategoriích na 50 závodníků.
„V případě, že nebude počet účastníků naplněn na základě dosažených kvalifikačních kritérií, bude počet doplněn dalšími v pořadí dle dosažených bodů, a to prioritně v kategorii Junior, dále Začátečník a nakonec Profesionál. V případě, že se na základě dosažených bodů kvalifikuje více než 50 závodníků, rozhoduje pořadí doručených přihlášek. Ve výjimečných případech může pořadatel rozhodnout o zvýšení počtu závodníků,“ doplnil ředitel soutěže Pavel Češka.
Uzávěrka pro podání přihlášek je 31. března. Výzvu s podrobnými kritérii pro kvalifikaci a také formulář pro podání přihlášky najdete v odkazu ke stažení pod tímto článkem.
Mistrovství republiky v práci s motorovou pilou pořádají VLS v Ralsku každoročně. Soutěž je otevřena mezinárodní konkurenci, účastníkem loňského ročníku byl například mistr světa Uli Huber ze SRN. V letošním roce lze přitom očekávat mimořádně zajímavou konkurenci, protože mezi tradiční startující na Sklené huti patří slovenští reprezentanti, kteří na loňském světovém šampionátu v norském Lillehammeru vybojovali dvě zlaté medaile a k tomu stříbro a bronz.