VLS finišují s rekordní obnovou lesů, letos vysadili 20 milionů sazenic, většinu listnáčů
3. 12. 2018
Pitva uhynulé samice, kterou v koncem října našli lesníci Vojenských lesů v Ralsku nedaleko obce Hradčany, vyloučila lidské zavinění, ale i útok prasete divokého. Zabila ji jiná šelma, zřejmě také vlk.
Úmrtí mrtvé vlčice původně lesníci s ochranáři přisuzovali následkům útoku divokého prasete. Vycházeli při tom z prvotního ohledání zranění i místa nálezu. Pitva však nakonec ukázala něco jiného. Podle odborníků se jednalo o útok jiné šelmy, s největší pravděpodobností také vlka. Vyloučit však nejde ani to, že na místě došlo k souboji se psem či více psy. Testy také potvrdily, že se jedná skutečně o samici vlka, navíc se ukázalo, že mrtvé zvíře nebylo nakaženo vzteklinou.
„Jsme především rádi, že vlčice nezemřela zásahem člověka. Vlk sice nemá v naší přírodě přirozeného nepřítele, může ale docházet ke konfliktům mezi jednotlivými zvířaty a smečkami a tím i k přirozenému omezování jejich počtu. Podrobná genetická zkoumání by v budoucnu měla ukázat, jak jsou mezi sebou zdejší vlci příbuzní a zda se zde pohybují jedna či dvě smečky. Je toho stále hodně, co o místních vlcích nevíme,“ řekl deníku MF Dnes ředitel Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj Ladislav Pořízek.
Podle odborníků z Karlovy univerzity genetický profil mrtvé vlčice odpovídá linii smečky, která se zde dlouhodobě pohybuje. Smečka z Ralska žila doposud podle všeho izolovaně bez kontaktu s vlky, pohybujícími se v pohraničních horách. V zimě chtějí odborníci získat vzorky, které by měly potvrdit hypotézu, že se v Ralsku usadila nové smečka. Smrtelný souboj by tím mohl být vysvětlen teritoriálním konfliktem.