Vítr u VLS poškodil sto tisíc m3 dříví

Silný vítr a bouřky způsobil od 10. do 19. srpna v lesních lokalitách ve správě VLS škody pohybující se okolo 100 tisíc metrů krychlových dříví.

Nejvíce postiženou oblastí je vojenský újezd Boletice na Šumavě s okolím, které zasáhly silné nárazové větry s bouřkou z pátku na sobotu.

V lokalitě okolo Horní Plané a Volar na Šumavě sčítali lesníci VLS škody až do neděle, přes poškozené dříví totiž bylo složité se do některých lesních lokalit dostat. Celkové odhady škod v lesích VLS se zde vyšplhaly až na 50 tisíc m3, přičemž nejhůře postiženy jsou lokality v okolí Nové Pece, Horní Plané, Želnavy, Záhvozdí, Pěkné a Chlumu u Volar.

„Převážně se jedná o smrkové dříví, ale leží i mnoho listnatého,“ uvedl ředitel divize VLS Horní Planá Petr Král.

Silný nárazový vítr způsobil již v předchozím týdnu desetitisícové škody také ve dvou moravských vojenských újezdech as jejich okolí. Druhý největší tuzemský výcvikový prostor Libavá na Olomoucku hlásí škody v rozsahu 40 tisíc metrů krychlových, ve vojenském újezdu Březina na Vyškovsku lesníci VLS sečetli škody na 10 tisíc m3.

S ohledem na vzniklou kalamitní situaci pozastavil až do odvolání ředitel VLS Josef Vojáček plánované úmyslné těžby v rámci celého státního podniku.

Vojenské lesy a statky v této souvislosti žádají veřejnost o obezřetnost v uvedených lokalitách, v nichž se nachází také několik turistických tras. Polámané stromy stále představují pro návštěvníky značné nebezpečí, navíc se v souvislosti se zpracováním kalamity po lesních cestách bude v nejbližších dnech pohybovat těžká těžební tech-nika. Není vyloučeno, že do některých lokalit ve správě VLS především na Šumavě bude nucen lesní úřad vyhlásit zákaz vstupu.