Na Pustevnách začal růst „nový“ Libušín

Z účasti ministra kultury Daniela Hermana a dalších hostů, včetně ředitele plumlovské divize VLS Jaroslava Melichara, začala v pátek uložením prvních trámů na Pustevnách v Beskydech obnova vyhořelé národní kulturní památky, chaty Libušín.

Podle ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřicha Ondruše by hrubá stavba měla stát do konce letošního roku. Své brány by pak obnovená památka měla veřejnosti otevřít na podzim 2019.
Na obnovu Libušína byla vypsána sbírka, do níž se na darech od lidí, obcí, měst, krajů a dalších institucí sešlo na 16 miliónů korun. Nefinančním plněním se na obnově dřevěné památky podílejí také o obě státní lesnické společnosti. Lesy ČR věnovaly na obnovu Libušína dřevo, jež se těžilo blízko Libušína na svazích u Prostřední Bečvy podobně jako při původní stavbě. Těžbu a svoz zajistily rovněž jako dar Vojenské lesy a statky ČR. Také zimní těžba se blížila historickým postupů, protože dřevo z beskydských svahů okolo Prostřední Bečvy stahovali koně.
Slavnostního zahájení stavby se proto vedle ministra kultury Hermana zúčastnili i partneři projektu. Vojenské lesy a statky zastupoval ředitel divize Plumlov Jaroslav Melichar.
Libušín, symbol beskydských Pusteven, patřil k oblíbeným cílům českých i zahraničních turistů. Vznikl v roce 1899 podle návrhů slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Jméno nesl po kněžně Libuši. Objekt zachvátil požár v noci z 2. na 3. března 2014. Vyšetřování požáru doposud nebylo pravomocně ukončeno, kriminalisté však dospěli k závěru, že oheň vznikl v tělese komínu a obvinili muže, který se na opravách podílel, z obecného ohrožení.