Rybářská Bašta opět zahájila letní provoz

Rybářská Bašta Olšina v sobotu otevřela své brány návštěvníkům Šumavy do nové turistické sezóny. Novinkou pro letošní rok je ornitologická expozice v historické budově na hrázi nejvýše položeného rybníku v ČR.

V sobotu 17. června v deset hodin se rozeznělo slavnostní troubení nad rybníkem Olšina a oznamovalo zahájení letního provozu informačního zařízení „Bašta Olšina“ divize VLS Horní Planá. Po úvodním přivítání ředitele divize Petra Krále pozdravil přítomné i starosta Horní Plané Jiří Hůlka.
Kromě stálých expozic se nově otevřela část věnovaná ornitologii, Ptačí oblasti Boletice a programu reintrodukce puštíka bělavého v této části Šumavy. Návštěvníky zaujala zejména část věnovaná biologickému boji proti myšovitým, kteří v posledních letech způsobují znatelné škody na lesních kulturách. Děti se shromažďovaly hlavně u panelů s vystavenými budkami pro různé druhy ptactva.
Před „Baštou“ si pak za dozoru i asistence zaměstnanců VLS mohl každý malý návštěvník vyrobit ptačí budku nebo krmítko a odnést si je domů. Dobu čekání na své ratolesti si krátili dospělí u stánku s občerstvením. Akce se vydařila, rodiče s dětmi odcházeli obtěžkáni výrobky svých potomků.
Otevírací doba Rybářské bašty na Olšině je v červenci a srpnu každý den mimo pondělí, v červnu a září pak pouze o víkendu, a to vždy od 8.30 do 15.00 hodin. Vstup je zdarma. V nové expozici si budou návštěvníci moci prohlédnout fotografie a plakáty jednotlivých druhů ptáků z této lokality, ale také výstavu ptačích budek, hnízd či ukázku doupného stromu.
Vedle nové expozice zde návštěvníci naleznou výstavu o historii obce Olšina, o zdejším rybníku i rybářství. Část expozice je věnována také historii a současnosti Vojenských lesů a statků, státního podniku, který letos oslaví 90 let existence. Především děti si zde mohou prohlédnout myslivecká a rybářská zařízení, dozvědí se také řadu informací o životě v okolních lesích i v samotném rybníku. Zájemci mohou mimo jiné zhlédnout projekci filmu o starých zaniklých řemeslech, nebo o plavení dříví po nedalekém Schwarzenberském kanálu.