Dětský den na Olšině: ...a z nebe pršely bonbóny

Tradiční akce v režii šumavské divize VLS se zúčastnilo přes tisíc dětí z regionu

I přes varování meteorologů, kteří věštili na Českokrumlovsku přeháňky, bylo celé čtvrteční dopoledne nad nejvýše položeným chovným rybníkem v Čechách krásně oblačno. A tak jediné, co pršelo z nebe, byly cukrovinky. Postarali se o to letečtí modeláři, kteří s pomocí svých RC modelů letadel vynášeli nad hlavy nadšených dětí cukrovinky a shazovali je dolů.

To však byla jen jedna ze třiceti atrakcí bohatého programu, který již tradičně pro děti na přelomu května a června zorganizovaly ve svém šumavském rekreačním areálu Vojenskélesy a statky společně s Újezdním úřadem újezdu Boletice a střediskem obsluhy výcvikových zařízení šumavského výcvikového prostoru.

Na děti čekala dřevorubecká show, atrakce od skákacích hradů, přes simulátor WRC až po atrakci „Shoď ho.“ Své dravce předváděl sokolník Milan Zaleš, u stanů se pak dostalo zájemcům školení o základech přežití v přírodě od firmy Bushcraft.

Rybáři předvedli ukázku živých ryb, vodní záchranáři po hladině rybníka neúnavně vozili jednu dětskou exkurzi za druhou na raftech. A fronta se stála u stanoviště terénní dráhy, po které lesníci vozili děti v kabině tří traktorů a jedné vyvážecí soupravy.

Velkým lákadlem samozřejmě byla technika – jak vojenská, tak i policejní nebo hasičská. A nechyběla samozřejmě ani vlajková loď nabídky Vojenských lesů a statků pro děti – lesní pedagogika.

S úderem desáté hodiny dopolední pak lesníci VLS z Horní Plané vyhlásili výsledky regionální výtvarné soutěže pro děti. Jejím námětem byli letos malí ale nadmíru zajímaví obyvatelů lesů – mravenci. Vítězové si po poledn odnášeli domů dárkové tašky s upomínkovými předměty.

Partnerem Dětského dne na Olšině 2017 byla agentura CzechTourisma její internetový portál Kudy z nudy.