Děštivé Brdy o víkendu ovládli běžci a bikeři

Bezmála 3 tisícovky lidí v sobotu i přes deštivé počasí vyrazily na sportovní mítinky Běhej lesy a Kolo pro život, které na Brdech hostily Vojenské lesy a statky.

Stovky lidí i přes deštivé a studené počasí vyrazily o víkendu do Brd sportovat. Příznivci běhání odstartovali z nového parkoviště VLS pro návštěvníky v Kolvíně na dvanáctikilometrovou a dvaadvacetikilometrovou trať nádhernou přírodou jediných středočeských hor. Brdského úvodního mítinku nejpopulárnějšího běžeckého seriálu Běhej lesy, jehož partnerem jsou Vojenské lesy a statky, se zúčastnilo ve všech kategoriích dohromady na šestnáct stovek běžců. Jako první v půl jedné odstartovala dětské závody lyžařka Šárka Strachová, dospělí závodníci pak vyrazili na trať na pokyn ředitele Vojenských lesů a statků Josefa Vojáčka o několik desítek minut později.

I přes mrazivé počasí a déšť si běh závodníci užívali a pochvalovali výběr tratí. „Trať byla oproti loňsku perfektní, mnohem víc nahoru dolů. Běželo se mi dobře, já mám tohle počasí rád, jsem z hor a tohle bylo bombastický,“ řekl v cíli spokojený vítěz kratší trati Zbyšek Lhota.

Ve stejný den, jen o několik desítek kilometrů blíže k metropoli, vyrazili do brdských lokalit ve správě Vojenských lesů a statků také bikeři a bikerky v rámci nejmasovějšího českého seriálu závodů horských kol Kolo pro život, pořádaného letos poprvé s podporou VLS. Do mítinku Trans Brdy odstartovalo1200 jezdců z Dobřichovic a přestože se teploty ve vrcholových úsecích středních Brd pohybovaly kolem 1 stupně Celsia a tratě byly namoklé, většina bez úhony dorazila i do cíle.

Také zde na dětské tratě odstartovaly tři stovky dětí. A také v Dobřichovicích, stejně jako na Kolvíně, na ně v zázemí závodu čekal stan lesních pedagogů VLS se zábavně-naučným programem o lese, lesnictví a myslivosti.