Šampionát dřevorubců v Ralsku letos s rekordní účastí i novou disciplínou

Na Skelné huti bude v červnu v rámci Lesnického dne startovat úřadující juniorský mistr světa Martin Švec, němečtí reprezentanti i kompletní národní špička, divácky atraktivní novinkou bude štafetový závod družstev.

Do konce registrace na XVI. ročník mistrovství ČR v práci s motorovou pilou zbývají ještě tři týdny a již je jasné, že počet závodníků strhá historické rekordy. Na národní šampionát, který je otevřen mezinárodní konkurenci, se registrovalo zatím rekordních 52 závodníků. Je mezi nimi úřadující světový juniorský šampion Martin Švec, pět německých reprezentantů i všichni borci české národní špičky. V jednání je také stále účast mistra světa z roku 2014, německého reprezentanta Uli Hubera.

Již dnes je také jisté, že své umění s motorovou pilou představí návštěvníkům Lesnického dne i zástupkyně něžného pohlaví. Na šampionát se totiž registrovala Martina Malzová, loňský nováček v poli českých sportovních dřevorubců.

„Těší nás hlavně počet mladých závodníků, kteří mají zájem o účast a jsou zárukou budoucnosti českého dřevorubeckého sportu. Někteří z nich jsou už potomci borců, kteří jsou pravidelnými účastníky bojů na Skelné huti,“ uvedl hlavní rozhodčí, vedoucí lesní výroby VLS Pavel Češka.

V juniorských kategoriích tak diváci například budou moci vidět šestnáctiletého potomka českého reprezentanta Jiřího Anděla - Honzu, nebo sedmnáctiletého slovenského závodníka Šimona Kukuce, syna loňského absolutního vítěze Jaroslava Kukuce.

Do bojů o Pohár VLS se nominují také čtyři nejlepší závodníci ze studentského národního mistrovství, které se odehraje 27. a 28.dubna v areálu střední lesnické školy Křivoklát – Písky.

Novinkou, na kterou se mohou návštěvníci těšit, bude pak divácky atraktivní štafetový závod čtyřčlenných družstev. Jde o obdobu soutěže „Štafeta národů,“ která je součásti světových šampionátů od roku 2008. V něm na každého závodníka v paralelním závodě dvou týmů čeká trať s dvěma stojícími kládami a dvěma ležícími. Tu musí každý člen družstva zdolat v co nejkratším čase a předat v cíli štafetu týmovému kolegovi.

XVI. mistroství ČR v práci s motorovou pilou – Poháru VLS, je již tradičně součástí programu největší tuzemské lesnické akce pro veřejnost – Lesnického dne v Ralsku. Ten pořádají Vojenské lesy a statky v přírodním areálu Skelná huť u Mimoně. Letošní ročník dřevorubeckého šampionátu se odehraje v pátek 16. a sobotu 17. června.