Školáci z Hranic už vědí, jak loví rys ostrovid

Venku sněhový poprašek, slunečno, teplota okolo mínus 5 °C a padesát prvňáků ze základní školy Šromotovo. I tak může vypadat úterní ráno v lesích Potštátu.

Nazačátku programu lesních pedagogů VLS z divize v Lipníku nad Bečvou nechybělo seznámení se skupinkou divočáků a pak už prvňáci z Hranic vyrazili s Romanou Klevarovou, Honzou Zíchou a Antonínem Mičánem do lesa za poznáním.

Kdo je lesník a kdo myslivec, v tom si děti udělaly ihned jasno, a pustily se do poznávání jednotlivých prací spojených s lesní těžbou. Prohlídka vyvážecí soupravy uklízející klest z paseky oslovila hlavně kluky. Na děti pak čekala lanovka přibližující dřevo z lesa, štafeta s dřevorubeckými kleštěmi a poutavé povídání o životě a způsobu lovu naší největší kočkovité šelmy - rysa.

„A protože všichni chtěli zažít na vlastní kůži vzrušení z napínavého lovu, zahráli jsme si na rysa a srnce. Děti si tak vyzkoušely, že není snadné nepozorovaně se přiblížit z houští a ulovit svou kořist. Na závěr jsme si v lovecké chatě popovídali o myslivosti, rozehřáli tváře do červena a spokojené děti poslali zpět do školy,“ dodala Romana Klevarová.