VLS se zapojí do kampaně Remobil

Státní podnik podpoří neziskový projekt sběru použitých mobilních telefonů

Vojenské lesy a statky spolu s ostatními složkami Ministerstva obrany podpoří kampaň Remobil, jejíž výtěžek je určen na pomoc Jedličkova ústavu a podporuje zaměstnání handicapovaných. Primárním cílem projektu neziskové organizace Retela je sběrem vysloužilých mobilních telefonů a jejich recyklací šetřit životní prostředí.

Vrácení stovky přístrojů zpět do oběhu totiž představuje na životním prostředí stejnou úsporu, jakou reprezentuje ujetí tisícovky kilometrů průměrným osobním autem. Za každý mobilní telefon navíc poputuje 10 korun ve prospěch Jedličkova ústavu v Praze na vybavení její fyzioterapie.

Sekundárně pak kampaň podporuje také zaměstnávání handicapovaných osob, protože mobilní přístroje vybrané ve sbírce jsou předávány k demontáži firmám, které zaměstnávají handicapované nebo na trhu znevýhodněné pracovníky.

„Kampaň souzní s naší firemní politikou, která ve všech našich činnostech akcentuje šetrné chování k životnímu prostředí,“ poznamenal k zapojení VLS do kampaně ředitel podniku Josef Vojáček.

V praxi bude mít kampaň u VLS podobu rozmístění sběrných boxů na ŘSP i v sídlech všech šesti lesních divizí. Do těch mohou zaměstnanci odkládat nepotřebné mobilní telefony. Sběrné boxy budou ve státním podniku rozmístěny v pátek 18. listopadu.

Mobilních telefonů stále přibývá a často se především ve vyspělém světě hromadí v domácnostech. Podle odhadů dnes již každá česká domácnost skladuje víc než jeden nepotřebný mobilní telefon. Celosvětově dosahuje počet mobilních telefonů 7 miliard. Mobilní telefony na jedné straně obsahují nebezpečné a toxické látky, jako jsou například rtuť, arsen nebo olovo a na druhou stranu hodnotné materiály, jako zlato, stříbro nebo měď. Proto je důležité, aby byly mobilní telefony po skončení životnosti odborně demontovány a recyklovány.