Ostrovští třeťáci v Bukovině

Sedm desítek žáků třetích tříd ZŠ Masarykova v Ostrově navštívilo doupovské lesy

Celkem 74 školáků přijelo v uplynulém týdnu za lesníky karlovarské divize Davidem Jánoškem a Miroslavem Holasem z lesní správy Valeč, aby poznali dosud nepoznané o životě stromů v lese. Od semene po mýtní porost, od kořenů ke koruně. Proč pod plodícím dubem nenalezli jediný žalud a z čeho tedy roste nový les? Jak vše může skončit předčasně, když v lese napáchá škody zvěř nebo když strom napadne kůrovec. Děti zkoumaly okusy a požerky lýkožroutů, s lesníky si ukázaly sazenice i stavbu kmene vzrostlého stromu. Nakonec pomáhaly s výsadbou a vysázené stromky si samy opatřily ochranným nátěrem. A to by nebyla lesní pedagogika, kdyby dopoledne bylo jen o práci.

„Závěrečné dilema, kterou že hru si zopakujeme za odměnu, vyřešila každá třída po svém. Zatímco jedni by si do nekonečna chtěli hrát na Kůrovce a druzí na Lesníky bojující proti okusu, třetí by nejraději jen pilovali „Lesu a lovu zdar!“ ve hře Na pozdravy“ doplnila lesní pedagožka Jana Hynková.

A když poslední říjnový autobus plný spokojených tváří vyrazil zpět do Ostrova, bylo na Bukovině pravé podzimní sychravo a mlhavo. Dětem ani paním učitelkám to ovšem zřejmě vůbec nevadilo, protože prý rádi zase přijedou a to v jakémkoli ročním období.