Novinky

VLS dokončují opravu historické Mattoniho rozhledny na BučiněDatum publikace: 2. 9. 2016

Je jednou z nejstarších rozhleden v Česku. Tyčí se nad malebným údolím Ohře těsně pod vrcholem 582 metrů vysokého vrchu Bučina v Doupovských horách, kde ji nechal v 19. století vystavět slavný podnikatel Jindřich Mattoni. Desítky let jen chátrala, nyní Vojenské lesy a statky ČR(VLS), které lokalitu spravují, dokončují její rekonstrukci.

Rekonstrukce historické vyhlídkové věže, která skýtá pohled na malebné údolí řeky Ohře s Kysilkou a Radošovem, střední část Krušných hor s Klínovcem i část Doupovských hor, začala v létě a v těchto dnech je v plném proudu.

Aktuální opravy jsou hlavní fází záchrany historické stavby, kterou Vojenské lesy a statky zahájily v letech 2002 a 2003 částečnou revitalizací. Tehdy bylo vyspraveno zdivo a nad ochozem vyhlídkové plošiny 140 let staré památky byl zbudován nový dřevěný přístřešek.

„Nyní se rozhledna dočká nové střechy, sanace kamenného zdiva a zajištění statické stability základových konstrukcí. Náklady opravu jsou plánovány na 800 tisíc korun,“ informoval ředitel karlovarské divize VLS Milan Suk s tím, že investici mj. umožnily rekordní hospodářské výsledky státního podniku v posledních letech.

Dokončení rekonstrukce rozhledny a její slavnostní znovuotevření veřejnosti plánují Vojenské lesy a statky na druhou polovinu září.

„Návštěvníci rozhledny sice přišli o letní turistickou sezónu, kdy byly prostory rozhledny uzavřeny, ale mohou se těšit na pohledy do barevné podzimní krajiny,“ dodal ředitel Suk.

S rekonstrukcí rozhledny souvisí i citlivé úpravy okolního lesa, ke kterým došlo na jaře letošního roku. VLS odtěžily okolní stromy, které rozhlednu přerůstaly a bránily tak návštěvníkům ve výhledu. Veřejnost se po znovuotevření Bučiny proto může těšit na nové výhledy do karlovarské krajiny.

Mattoniho rozhledna na Bučině - K rozhledně Bučina, která se nachází na hranici vojenského újezdu Hradiště, vede strmá stezka z údolí řeky Ohře v obci Kyselka značená červenou turistickou značkou. Desetimetrovou kamennou stavbu zde v roce 1880 nechal vybudovat místní rodáka a slavný podnikatel Jindřich Mattoni, jehož jméno i rodinný erb (orlice) dodnes nese karlovarská minerální voda. Místo bylo vybráno zejména díky působivému výhledu na údolí řeky Ohře až ke Karlovým Varům a bylo příjemným vycházkovým místem pro tehdy mondénní Lázně Kyselka. Po druhé světové válce začala stavba s úpadkem lázní chátrat.

Vojenské lesy astatky ČR - jsou hospodářským správcem lokality vojenského újezdu Hradiště v Doupovských horách. Státní podnik podniká v oblasti lesnictví, těžby dřeva myslivosti i rybářství a zemědělství. V posledních letech se však výrazně orientuje také na podporu rozvoje turistického ruchu a rekreace v šesti spravovaných unikátních přírodních lokalitách v Čechách a na Moravě.