Trubačská soutěž Parforsní kňour hledá soutěžící
27. 3. 2025
Zlepšit spolupráci a jednou opět zajistit vstup veřejnosti na zříceninu Valdek v Brdech. To je cílem memoranda, které v tomto týdnu podepsaly Vojenské lesy a statky ČR, s. p. a spolek Hrad Valdek, z. s.
Zříceninu hradu Valdek je v současné době možné obdivovat už jen zvenčí. Kulturní památka z roku 1956 je totiž vzhledem k havarijnímu stavu zdiva uzavřena. To by do budoucna mělo změnit právě podepsané memorandum. „Naším společným cílem se spolkem bude zastabilizovat zdivo proti dalšímu chátrání, zajistit odborný archeologický průzkum nebo pomoci při přípravě předprojektové a projektové dokumentace pro realizaci konzervačních prací,“ uvedl za divizi VLS Hořovice ředitel David Novotný.
Výhledově má spolupráce přinést i pořádání pravidelných kulturních a vzdělávacích akcí. Například historických festivalů, jarmarků, koncertů či přednášek. VLS společně se spolkem chtějí do spolupráce zapojit i Středočeský kraj. „Spolku poskytneme i odbornou pomoc z pohledu ochrany přírody a lesního hospodářství nebo naše skladovací prostory pro uskladnění nářadí nebo stavebního materiálu,“ dodal David Novotný.
„Jako spolek Hrad Valdek, z. s., máme velkou radost, že jsme mohli podepsat memorandum o spolupráci s Vojenskými lesy a statky ČR, s. p. Tento krok považujeme za významný milník na cestě k záchraně a obnově hradu Valdek, který je jedinečnou součástí kulturního dědictví naší země. Věříme, že díky této spolupráci se podaří vrátit hradu důstojné místo v krajině i v povědomí veřejnosti,“ řekl po podpisu předseda spolku Michal Kutzendörfer.
Zřícenina Valdeku je jednou z ikon chráněné krajinné oblasti Brdy. Gotický hrad pochází z 13. století, později byl přestavěn v renesančním stylu. Zpustl až v období třicetileté války. Jeho zřícenina zasazená do brdských hvozdů se však již v 19. a později i 20. století stala oblíbeným výletním místem. Oblíbili si jej i český spisovatel Karel Hynek Mácha či spisovatelka Božena Němcová.