Spojení Vojenských lesů a statků a Armády ČR táhne návštěvníky už deset let
10. 6. 2024
Po téměř třiceti letech se jediná mléčná farma u Vojenských lesů a statků dočkala nové dojírny. Navýšení počtu krav, nejvyšší hygienické normy a také větší bezpečnost pro zaměstnance. To je ve zkratce nová dojírna v Luboměři pod Strážnou.
Je to obrovský posun vpřed, shodují se zaměstnanci jediné mléčné farmy u Vojenských lesů a statků. „Hlásíme se k ekologickému zemědělství. K tomu patří i technologie, která umožní náležitě zpracovat suroviny. To byla hlavní pohnutka proto, abychom přistoupili k této poměrně vysoké investici.Snažíme se i tímto krokem udržet krok s dobou a stále být dodavatelem pravého mléka,“ uvedl pověřený ředitel Vojenských lesů a statků Jaroslav Nerad.
Nová dojírna pracuje na principu side by side, to znamená, že krávy stojí vedle sebe a dojí se zezadu.„Je to bezpečnější, a to z jednoduchého důvodu. Kráva vždy kope do stran,nikdy ne dozadu,“ vysvětlil Jaroslav Kratochvíl ředitel divize zemědělské výroby VLS. Nový software navíc dokáže zaměstnancům v reálném čase ukázat zdravotní stav krav.
„V rámci investice jsme nainstalovali i měřice mléka a řídící program. Ten každou dojnici před nasazením dojícího stroje zkontroluje. V reálném čase je možno vidět nádoj krávy, vodivost mléka, zdravotní stav mléčných žláz a další důležité údaje,“ popsal za dodavatelskou firmu Milk servis Petr Jelínek.
Novádojírna zvýší počet zvířat na farmě
Zvětšení kapacity dojírny z minulých 12 na současných 20 dojících zařízení, umožní i zvětšit velikost stáda v Luboměři pod Strážnou. „Dříve to z kapacitních důvodů nebylo možné, dnes dojíme přibližně 210 krav, rád bych se ale brzo dostal na číslo 300 krav,“ sdělil Jaroslav Kratochvíl. Očekávaná hodinová průchodnost je 80 dojnic za hodinu. „Pokud je průměr 25 litrů mléka na jednu krávu, tak je to přibližně 1100 až 1200 litrů mléka za hodinu,samozřejmě podle toho, v jaké fázi laktace jsou ty krávy,“ dodal Petr Jelínek.