Lesní pedagogika s dováděním v podzimním listí
4. 11. 2015
Zrekonstruované lesní kapli na Borečku v Ralsku požehnal během slavnostního otevření litoměřický biskup Jan Baxant. Ceremoniálu se v úterý 3. listopadu zúčastnila asi stovka návštěvníků.
Slavnostního otevření se v úterý 3. listopadu zúčastnili správní náměstek ředitele VLS Jiří Špelina, ředitel divize v Mimoni Roman Vohradský a o zdůraznění slavnostní chvíle se postarali hudebním doprovodem trubači VLS z Karlových Varů. Na proměnu, kterou kaple prošla, se přišly podívat desítky místních, ale i turisté.
Barokní oltář díky práci restaurátorky již nezdobí čtvrtstoletí staré nápisy sovětských vojáků v azbuce, kteří v bývalém vojenském prostoru sídlili. Památka získala podobu, kterou měla ještě počátkem 19. století. Během dvouleté obnovy nechaly Vojenské lesy a statky ve spolupráci s místní římskokatolickou farností opravit střechu, omítky i štukatérské prvky. Kaple byla osazena dřevěnými žebrovanými vraty, jež chrání vnitřní malby. Do okenních otvorů byla opět vsazena dřevěná okna a především byla odborně zrestaurována nástěnná malba iluzivního oltáře, kterou provedla restaurátorka Monika Bělohlávková. Náklady na rekonstrukci si vyžádaly 233 tisíc korun.
„Chtěl bych poděkovat Vojenským lesů a statkům,“ uvedl během slavnostního otevření litoměřický biskup Jan Baxant, který kapli požehnal. „Tu kapli neopravili žádní „náboženští fanatici,“ neopravila ji římskokatolická církev, ale dobrý hospodář. Opravil ji bez náboženských motivů, jednoduše proto, že se chce starat o tuto lokalitu s citem k její historii, a daroval ji nám všem. Je potěšitelné zjistit, že žijeme v době, kdy se památky nebourají, ale opravují,“ dodal.
Kaple je zbytkem menšího kostela, který ve své oboře nechala k meditativním účelům v roce 1712 postavit Anna Marie Františka velkovévodkyně Toskánská. Šlechtična budovala kolem své zákupské rezidence komponovanou barokní krajinu s množstvím architektonicky velmi kvalitních staveb.
Kaple na Borečku původně sloužila jako poustevna, po barokní přestavbě byla zasvěcena patronům myslivosti, svatému Eustachovi, svatému Jiljí a svatému Hubertovi. Ještě v první polovině 19. století byla lesní kaple oblíbeným výletním místem místních obyvatel z Mimoně a okolí, její zchátralé trosky s nápisy v azbuce se pak staly v minulých letech symbolickou připomínkou pobytu sovětských vojsk v lokalitě. Nyní má barokní památka opět sloužit veřejnosti.
„Římskokatolická farnost v Mimoni zde plánuje již bohoslužby, my počítáme s jejím využitím pro příležitostné myslivecké ceremoniály, hlavně ale chceme, aby se stala jedním z cílů Lesnického parku Bezděz, který má propagovat lesní hospodaření v souladu s přírodou a ochranou krajiny. A samozřejmě aby sloužila místním, jako příjemné výletní místo,“ dodal ředitel divize VLS Mimoň Roman Vohradský.