COVID-19: Na Šumavě lesní pedagožka organizuje on-line setkání

Po síti se děti v současnosti nejen učí a komunikují spolu, ty z Horní Plané na Šumavě díky informačním technologiím mohou aktuálně také společně absolvovat programy lesní pedagogiky prostřednictvím videokonference. Organizuje je pro ně ve spolupráci s tamní základní školou lesní pedagožka Vojenských lesů a statků Růžena Heřmánková.

Každou středu dopoledne se od tohoto týdne přes počítačovou aplikaci vytvářející interaktivní virtuální školní třídu v Horní Plané na Šumavě spojí několik tamních školáků sedících v rámci opatření proti COVID-19 doma s lesní pedagožkou tamní lesní divize VLS Růženou Heřmánkovou. A začnou si povídat o lese, jeho obyvatelích a přírodě.
„Jde hlavně o děti, které byly zvyklé navštěvovat myslivecký kroužek, ale připojují se i další. Odkaz pro spojení má k dispozici ředitelka základní školy, pedagogové tak tuto možnost nabízejí žákům. V podstatě jsme přes web obnovily pravidelná povídání o přírodě, na která se děti vždy těšily. V podstatě se snažíme pracovat tak, jako bychom seděli vedle sebe. Po dvou zkušebních schůzkách mám pozitivní zpětnou vazbu,“ říká šumavská lesní pedagožka Růžena Heřmánková.
Šumavští školáci tak tuto středu absolvovali schůzku na téma savci. Během on-line setkání mají na obrazovkách nasdílené pracovní listy a texty k doplňování, které společně řeší. „Společně si pak o tématu povídáme, děti také samy vyhledávají informace a střídají se v odpovědích na otázky, které jim kladu, přiřazují např. správný název k obrázkům,“ vysvětluje lesní pedagožka.
Na dalších „setkáních“ chce s dětmi probírat i dřeviny a další rostliny. Už teď je ale lesní pedagožka šumavské divize Vojenských lesů zvědavá, kolik tamních žáků se s ní příští středu společně vydá do virtuálního lesa.
Lesní pedagogové Vojenských lesů a statků organizují po celý rok pro dětské kolektivy, především třídy základních a mateřských škol, zábavné vzdělávací programy, kde jim popisují většinou přímo v lese, co se v české přírodě odehrává. Každoročně se takto díky nim do lesů podívá přes 30 tisíc dětí.
V podmínkách ochranných opatření v rámci boje s COVID-19 se tým lesních pedagogů zaměřuje především na on-line aktivity, kterými se snaží českým dětem vyplnit volný čas doma poznáváním české přírody. Pravidelně tak pro rodiny publikuje na webu lesní pedagogiky VLS zdarma ke stažení omalovánky pro nejmenší a pracovní listy a kvízy pro starší děti, státní podnik také spustil výtvarnou soutěž na téma Les a rodina. Hlavní výhrou v ní je víkendový zážitkový program pro celou rodinu v podobě návštěvy jelení říje s lesníky VLS jako průvodci.
„Z přírody jsme se přesunuli do kyberprostoru, abychom zůstali dětem nablízku. Ale už se všichni těšíme, až se s nimi opět potkáme v lese,“ říká vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr.