Vojenské lesy začaly díky nové technologii hibernovat statisíce sazenic pro jarní obnovu lesů

Ve středisku lesních školek VLS ve Lhotě začali lesníci státního podniku v těchto dnech poprvé díky unikátní skandinávské technologii „ukládat k zimnímu spánku“ statisíce sazenic lesních dřevin. Na jaře, hned jak povolí mrazy, sadební materiál „probudí“ a použijí k zalesnění ploch po kalamitách dříve, než přijdou kvůli "tropickým jarům" o výhodné podmínky pro sázení.

Nové možnosti při obnově lesů jim otevírá letos dokončená skladovací a expediční hala, využívající unikátní technologii ze Skandinávie. Školkaři do ní v těchto dnech svážejí sazenice dřevin z venkovních pěstebních ploch k balicí lince, kde je uloží do speciálních přepravek. Ty jsou následně umístěny na palety, neprodyšně zabaleny a uskladněny v hibarnačním prostoru. Statisíce a statisíce sazenic sem lesníci VLS naskladnili dříve, než udeří mrazy. Hned jak v novém roce povolí, podnikoví školkaři je vyexpedují lesníkům, kteří je použijí na obnovu lesů po kalamitách. Využijí tak chladné počasí, v němž se sadba dobře ujímá, než rtuť teploměrů dosáhne letních hodnot, což se v posledních tropických letech děje často již v březnu či dubnu.
„Technologie nám umožní efektivněji směrovat umělou obnovu do období, kdy jsou pro zalesnění optimální podmínky. Vedle podzimu jde o brzké jaro, kdy ustoupí mrazy,“ uvedl ředitel VLS Petr Král.
Šedesátimetrová hala má celkem tři části. V první je umístěna expediční a balicí linka, v druhé je chladící sklad pro krátkodobé skladování a třetí část tvoří mrazící „hibernační“ sklad, který zamezuje degradaci sazenic při dlouho-dobém skladování.
“Jde o novou moderní technologii využívanou především ve Skandinávii. Skladování sadebního materiálu je zde zajištěno ve stálé teplotě od -2 do -3 stupňů Celsia. Sazenice jsou v mrazícím zařízení paradoxně chráněny proti mrazu, a to před případnými nižšími venkovními teplotami. Technologie umožňuje posun dodávky sazenic v čase bez ztráty na jejich kvalitě a jejich okamžitou expedici kdykoliv v zimním nebo jarním období, kdy nastane, byť i jen krátkodobě, vhodné počasí k výsadbě,“ dodal vedoucí lesní výroby Pavel Češka.
Kapacita hibernačního skladu je jeden milion sazenic, VLS v něm uskladní letos 800 tisíc kusů. Na jarní výsadbu zde budou čekat především buky a modříny, ale také o smrky, osiky a borovice.
Část letošní produkce školkaři VLS ze Lhoty i dalších podnikových středisek ještě vyexpedují pro podzimní výsadbu. Lesníci VLS totiž právě finišují historicky největší zalesňovací akci v historii podniku, během níž letos vysadí téměř 23 milionů sazenic stromů. Více než dvě třetiny z nich tvoří listnaté dřeviny (buky a duby, ale také osiky, olše, habry). Zastoupení smrku je v letošní výsadbě asi 18 procent.