Dřevorubeckým šampiónem je Martin Pňaček, družstvo VLS vyhrálo štafetu

V soutěži, která je otevřená mezinárodní konkurenci, excelovali slovenští reprezentanti.

Titul národního šampiona vybojoval o uplynulém víkendu na mistrovství republiky v práci s motorovou pilou na Sklené huti Martin Pňaček. Pohár VLS pro nejlepšího závodníka si však z Ralska odvážel slovenský reprezentant Marek Lubas. Závodníci VLS vyhráli štafetové závod družstev, Pavel Češka získal zlato za přesný řez a Jindřich Fazekaš si odvezl stříbro za výměnu řetězu.
Při pohledu na startovní listinu osmnáctého ročníku mistrovství republiky je zřejmé, že nárůst zájmu o klasický dřevorubecký sport, který nastal po pro Českou republiku relativně úspěšných mistrovstvích světa v letech 2014 a 2016 stále trvá. V letošním roce se na startovní čáře sešlo celkem padesát soutěžících, z toho 33 profesionálů, 13 juniorů (závodníků do 24 let) a 4 začátečníci (začínající závodníci v nejuniorském věku, kteří mají na MČR maximálně 2 účasti). Kromě závodníků České republiky soutěžilo i 9 slovenských a 1 německý dřevorubec.
A jak tedy letošní ročník Poháru VLS dopadl? Stejně jako v loňském roce lze říci, že se na stupních vítězů objevují neokoukané tváře, které prorazily již na minulém mistrovství a vysokou úroveň si udržují stále, což přispívá ke zvýšení konkurence a je příslibem pro budoucnost. Důkazem předešlého tvrzení je už první disciplína – kácení. Mezi profesionály zvítězil Petr Kodad před Janem Poláčkem a Miroslavem Dicsem. Petr Kodad pokácel svůj kmen přesně na kolík s nulovou odchylkou, bez chyby na pařezu, a získal tak maximální možný počet bodů 660. Další dva medailisté příliš nezaostali a s 659 body (1 cm od kolíku) je na druhém a třetím místě dělil jen dosažený čas. Mezi juniory zvítězil Anton Jakubjak před Vojtěchem Skružným a Ladislavem Hokešem.
Ve výměně řetězu jsme se dočkali mnoha špičkových výkonů. První tři profesionálové se vměstnali do 12 vteřin, když nejrychlejší byl Marek Lubas za 9,50 s a za ním se seřadili závodník VLS Jindřich Fazekaš (11, 88 s) a slovenský reprezentant Tomáš Kvasničák (11,99 s). Vynikajících výkonů jsme byli svědky mezi juniory, kdy se prosadili začínající synové již slavných otců, stříbrný Jan Anděl (10,50 s) a především vítězný Šimon Kukuc s časem 10,28 s. Na bronzovém stupínku stanul Miroslav Kryzan (13,15 s).
Vítězem kombinovaného řezu se stal Marek Lubas. Na druhém místě se umístil Roman Pospíchal a třetí skončil Jaroslav Čech. Juniorský „kombiňák“ ovládl Matěj Procházka před Antonem Jakubjakem a Šimonem Kukucem.
Řez na podložce se mezi profesionály stal kořistí VLS. Zlato získal Pavel Češka před stříbrným Petrem Kodadem a bronzovým Tomášem Kvasničákem. Mezi juniory zvítězil Matěj Procházka před Norbertem Ebertem a Janem Andělem.
Jako tradičně rozhodovalo o všem podstatném odvětvování. V kategorii profesionálů zvítězil Jaroslav Perveka, který odvětvil za 17,47 s bez toho, aby na kmeni po třiceti odříznutých větvích zůstal jediný suk nebo zářez. Stejně tak čistě si počínal i druhý Jan Zajíček (17,87 s) a třetí Roman Pospíchal (18,03 s). I pro dosažení prvenství mezi juniory byl podmínkou čistý kmen bez suku a zářezu. Zvítězil Anton Jakubjak (17,24 s) před Janem Andělem (20,58 s + 1 suk). Na třetím místě byl Miroslav Kryzan (23, 59 s), který zanechal po sobě také jeden suk penalizovaný dvaceti trestnými body.
Celkové pořadí kategorie Začátečník ovládl Zbyněk Weninger před Josefem Kudrnou a třetí v pořadí, jedinou ženou ve startovním poli, Zuzanou Zajícovou. Nejlepším juniorem se stal Anton Jakubjak, stříbro získal Jan Anděl a bronz Šimon Kukuc. Kategorii Profesionál ovládl Marek Lubas před druhým Jaroslavem Kukucem a třetím Martinem Pňačkem. Protože v celkovém pořadí se mezi tři nejlepší profesionály nevměstnal žádný z juniorů ani začátečníků, kopírovalo absolutní pořadí bez rozdílu kategorií pořadí kategorie Profesionál, tj. první Marek Lubas, druhý Jaroslav Kukuc a třetí Martin Pňaček.
Mistrem České republiky pro rok 2019 se stal celkově třetí v pořadí Martin Pňaček. Velice prestižní kategorii družstev ovládl Stihl Team Slovakia ve složení Marek Lubas, Jaroslav Kukuc, Tomáš Kvasničák a Šimon Kukuc před týmem Valda Gang (Martin Pňaček, Jaroslav Štelc, Jan Zajíček a Petr Kodad) a týmem Hubert Followers (Jiří Kadavý, Jindřich Fazekaš, Pavel Češka a Jaroslav Čech).
Týmová štafeta se stala kořistí týmu s polovičním zastoupením závodníků VLS soutěžícími pod názvem Hubert Followers ve složení Jiří Kadavý, Jindřich Fazekaš, Pavel Češka a Jaroslav Čech. Především díky sedmi kotoučkům z celkových osmi, které zůstaly po odříznutí na stojícím poleni, předčili druhý Dolmar Slovensko (Matúš Sitárik, Jaroslav Perveka, Marek Janiga a Anton Jakubjak) a třetí Valda Gang (Martin Pňaček, Jaroslav Štelc, Jan Zajíček a Petr Kodad).