Novinky

Dřevorubeckým šampionem Jiří Anděl, stříbrem překvapil Jaroslav ŠtelcDatum publikace: 25. 6. 2018

Bylo to národní šampionát mnoha zvratů, v němž favorité často chybovali a ztráceli tak šance na čelní příčky. V závodě, který je otevřen zahraniční konkurenci, se jim vyhnul jen slovenský národní šampion a úřadující juniorský mistr světa Marek Lubas, který jediný překonal magickou hranici 1600 bodů a s přehledem zvítězil v celkovém pořadí. Až za ním skončil matador Jiří Anděl, který tak jako nejlepší český závodník v celkovém pořadí vybojoval titul mistra republiky. Stříbro ze šampionátu odvezl na Drahanskou vrchovinu dřevorubec divize VLS Plumlov Jaroslav Štelc, který se stal asi největším překvapením závodu. Zástupce moravských vojenských lesníků z Vyškovska totiž startoval v kategorii začátečníků (v níž také zvítězil), excelentním výkonem však předskočil celou řadu favoritů a zle dotíral dokonce na hlavní zahraniční hvězdu letošního šampionátu, německého mistra světa Uliho Hubera, se kterým se postavil na start do přímého souboje o třetí místo absolutního pořadí v závěrečné disciplíně „odvětvování.“ Německému reprezentantovi v ní ukázal záda, rozhodčí mu však našli více technických chyb, takže světový šampion z Bavorska nakonec před nováčkem uhájil bronz v Poháru VLS. Jarda Štelc tak alespoň částečně kompenzoval výpadky národních reprezentantů z VLS – loňského mistra republiky Jindřicha Fazekaše a vicemistra Huberta Bartáka. „Bohužel to byl nepříliš podařený závod pro reprezentaci ČR, která odjíždí 1. srpna na MS do Lillehammeru. Doufejme, že štěstí se v Norsku opět přivrátí na naši stranu,“ uvedl reprezentační manažer a vedoucí lesní výroby VLS Pavel Češka. Ten do bojů promluvil také, když skončil na celkovém druhém místě v kategorii začátečníků.
Dřevorubci VLS si pak spravili chuť alespoň v týmové štafetě, kde podnikový tým ve složení Hubert Barták, Pavel Češka, Jindřich Fazekaš a Jiří Kadavý exceloval. Podle Pavla Češky jedním z vítězů letošního klání na Skelné huti byli organizátoři, kteří bravurně zvládli odbavit rekordní počet šesti desítek závodníků. „Dlužíme obrovské poděkování nadstandardnímu výkonu rozhodčích a technického personálu, ať už to jsou pracovníci VLS, Lesů ČR nebo lesnických škol – především z Hejnic, Žlutic, Trutnova nebo Svobody nad Úpou,“ dodal vedoucí lesní výroby VLS.
A tradičně dobrými výkony se prezentovali juniorští závodníci, především syn letošního národního šampiona Jan Anděl, který se blýsknul nejlepším časem na výměně řetězu 9,15 vteřiny, a stal se nejlepším českým juniorem.

Výsledky MČR – Poháru VLS 2018

Absolutní pořadí bez rozdílu kategorií
1. Marek Lubas, Slovenská republika, 1627 bodů
2. Jiří Anděl, Česká republika, 1596 bodů
3. Uli Huber, Německo, 1596 bodů

Mistrovství ČR
1. Jiří Anděl, 1596 bodů
2. Jaroslav Štelc, 1589 bodů
3. Miroslav Chrust, 1566 bodů

Absolutní pořadí juniorů
1. Anton Jakubjak, Slovenská republika, 1585 bodů
2. Jan Anděl Česká republika, 1524 bodů
3. Ján Novotný, Slovenská republika, 1473 bodů

Absolutní pořadí začátečníků
1. Jaroslav Štelc, Česká republika, 1589 bodů
2. Pavel Češka, Česká republika, 1529 bodů
3. Zbyněk Weninger, Česká republika, 1398 bodů

Družstva
1. Stihl Team Slovakia - Jaroslav Kukuc, Marek Lubas, Tomáš Kvasničák, Šimon Kukuc
2. Team International - Andreas Vollmann, Josef Kučera, Radovan Dlask, Uli Huber
3. Dolmar CZ + Start - Jiří Herzog, Jiří Anděl, Vladislav Kalenda, Jan Anděl

Celkové výsledky naleznete v přílohách pod článkem, výsledky budou průběžně doplňovány.