Dřevosochařská soutěž VLS oživila Budějovice i Olšinu

První ročník řezbářské soutěže Oslava dřeva a lesa, který pořádaly Vojenské lesy a statky ČR společně s městem České Budějovice a Nadací Dřevo pro život, má vítěze.

Olšina, České Budějovice 13.–19. července 2015 -První ročník řezbářské soutěže Oslava dřeva a lesa, který pořádaly Vojenské lesy a statky ČR společně s městem České Budějovice a Nadací Dřevo pro život, má vítěze. Stal se jím Tomáš Dostál, zvaný Bosambo. Jeho sochu Flór ocenila porota složená z ředitele VLS Josefa Vojáčka, náměstka budějovického primátora pro kulturu Jaromíra Talíře a uznávaného sochaře Davida Farrella. Diváckou cenu si odvezl zase do Štipoklas u Týna nad Vltavou Jiří Nekola. Z bezmála tisícovky hlasujících obyvatel a návštěvníků jihočeské metropole se pro jeho sochu obří vážky vyslovila více než třetina. Slavnostní vyhlášení vítězů na historickém náměstí Přemysla Otakara II v neděli uzavřelo týdenní řezbářský maraton, který se do Budějovic přesunul na víkend z rekreačního zařízení VLS Olšina u Horní Plané.

Čtyři dny nejdříve motorové pily zněly u rybníku Olšina u hranice vojenského újezdu Boletice, kde měl každý soutěžící v pondělí připravený dubový dvoumetrový monolit o průměru 60 centimetrů. V pátek 17. června se pak řezbáři se svými díly přesunuli na historické náměstí v Českých Budějovicích. Sochy zde dodělávali přímo před zraky veřejnosti v rámci letošních oslav 750. výročí založení jihočeské metropole. Stovky místních obyvatel, ale i návštěvníků města z tuzemska i zahraničí tak mohly sledovat osmičku předních českých dřevosochařů přímo v akci. A nejen sledovat, na výtvory Petera Dundeka, Tomáše Bosambo Dostála, Ondřeje Drábka, Martina Cigánka, Jana Rázka, Zdeňka Matyáše, Petra Parische či Jiřího Nekoly mohli sami vyjádřit svůj názor v diváckém hlasování. Toho se nakonec zúčastnila bezmála tisícovka diváků, přičemž mimořádně aktivní byly hlavně zahraniční turisté. Na hlasovacích lístcích tak v závěru byli respondenti z Německa, Holandska, ale třeba i z Japonska. Mezi návštěvníky akce s přehledem zvítězil Jiří Nekola s efektním ztvárněním vážky na podstavci s dvoumetrovým rozpětím křídel.

„Hodně dělám figurální tvorbu, zde ale bylo zadání Flóra a fauna v českých lesích. Proto jsem zvolil právě vážku. Dokonce jsem jednu i chytil u vody, abych měl dobrou předlohu a mohl odpozorovat všechny detaily," dodal divácký šampion, který skutečně soutěžní dny na Olšině i v městě absolvoval se sklenicí s reálným hmyzím exponátem, jehož podobu převáděl do nadživotní velikosti.

Odborná porota složená z ředitele VLS Josefa Vojáčka, náměstka primátora Jaromíra Talíře a sochaře Davida Farrella však dala přednost výtvoru Tomáše Bosamba Dostála s názvem Flór – soše, která měla rub i líc, protože z čelního pohledu ztvárňovala ladné křivky rostliny, kdežto její odvrácená část byla vyobrazením mystických tváří.

„Protože faunu dělá skoro každý, rozhodl jsem se utéci poněkud do abstrakce, k floře. Ale jelikož mne mrzelo, že to nebude žít, tak jsem se na druhou stranu vytvořil příběh – obličej, který je duchem flory. A protože je to mužský obličej, tak to není Flora, ale Flor,“ popsal své dílo absolutní vítěz.

V rámci programu oslav 750. výročí založení města České Budějovice se společně s řezbáři představili i lesní pedagogové Vojenský lesů a statků ČR. Ti především dětem nabízeli po tři horké dny seznámení s lesem, dřevem, zvěří i lesnickými pracemi. Součástí doprovodného program byly tvořivé dílny, kde si děti vyzkoušely výrobu dřevěných placek, čekaly je soutěže a další aktivity. A nejen děti – živý zájem o prezentaci podnikové lesní pedagogiky projevovali i dospělí – především mladší návštěvníci prázdninových Českých Budějovic, ale i zahraniční turisté, kteří se zajímali především o českou myslivost.

Vojenské lesy a statky ČR, s. p. chtěly pořádáním celé akci především představit veřejnosti dřevo jako materiál z obnovitelných zdrojů. „Chtěli jsme, aby se lidé více zamysleli nad tím, co dřevo a udržitelné hospodaření v lesích představuje pro společnost. Pokud vytvoříte kamennou sochu, navždy ten materiál zmizí z přírody. U výtvoru ze stromu však nahradí použitý materiál nový strom. To se nám touto akcí, myslím, povedlo. Určitě na ní budeme chtít navázat,“ řekl ředitel VLS Josef Vojáček.

„Umělecké zpracování dřeva přináší radost, užitek pro lidi, kteří mohou zhlédnout um umělců a tím také přinést nějaké poselství, odkaz, či zprávu pro místní region. Z téhle akce vznikne jistě i řada nových přátelství,“ uzavřel po nedělním finále sochař David Farrell.