Novinky

Žáci z Komárova pomáhali v brdských oplocenkáchDatum publikace: 3. 10. 2016

V úterý dvaapadesát dětí z 6. a 9. třídy, v pátek pak přes šedesát sedmáků a osmáků se vystřídalo minulý týden na lesní správě Jince. Místem srazu byla vždy cesta Telefonka, odkud lesní pedagožka Petra Večeřová s dětmi vyrazila do porostu k oplocenkám, kde na ně čekaly lesní dělnice paní Hausnerová, Frühaufová a Vlčková. Dětská návštěva pro dámy nebyla žádnou novinkou, protože naučné akce už pořádají několik let. Letos si pod jejich vedením mohly děti vyzkoušet, jak složité je starat se o malé sazeničky v oplocence, dokud nedojde k jejich zajištění.

„Zde se jednalo o bukovou oplocenku a hlavním problémem byla bříza, která do oplocenky nalétla z nedaleko stojících dospělých stromů. Děti mohly na vlastní oči vidět, proč se bříze říká plevelná dřevina a jak mladým bukům škodí. Navíc se dozvěděli, proč se jí říká pionýrská dřevina, že v mládí přirůstá až o 1m do výšky a jaký je rozdíl mezi vegetativním a generativním rozmnožováním,“ pospala Petra Večeřová.

Po chvilce teorie přišla na řadu praxe, dělnice v oplocence vyznačily buky a děti měly za úkol vytrhat nalétlou břízu, případně i modřín. Do práce se zapojili i vyučující a přesto, že si práci děti měly vyzkoušet jen na malé zkusné ploše, tak se do práce pustily s takovou vervou, že 9. třída zvládla vytrhat celou oplocenku.

„Věřím, že žáci 6 třídy, ač jsou menší, by to zvládly taky,ale bohužel je tlačil čas návratu do školy. Děti tato zkušenost velmi zaujala a bavila, někteří dokonce poté, co byly vyučujícími odvoláni zpět na cestu do školy prohlásily, že je to moc baví a přijdou do lesa znovu po škole!“ doplnila lesní pedagožka brdské divize VLS.