18 dětí během závodu v Lipníku chytilo 329 ryb

Na nádherném chovném rybníku Horní Čermná proběhly v sobotu 30. května již tradiční rybářské závody tradičního „Pohár mládeže v lovu ryb udicí“, které společně pořádají Vojenské lesy a statky ČR s.p., divize Lipník nad Bečvou a místní organizace Českého rybářského svazu Hranice. Osmnáct závodníků během nich pochytalo dohromady 329 kusů ryb o celkové délce 60,53 metrů.

Ráno při prezentaci účastníky závodu uvítala zamračená obloha. Předzvěst možného deště neodradila téměř dvě desítky závodníků, mezi nimiž byly i čtyři dívky. Velmi potěšující byl i fakt, že závodníci přijeli i ze vzdálenějších míst. Nejmladšími účastníky byli teprve šestiletí Nikol Hudečková a Matěj Pála.

Po nástupu a seznámení se s pravidly závodu se závodníci se rozešli na svá místa a úderem sedmé hodiny byl závod zahájen. Nedlouho poté byly vyslyšeny i prosby pořadatelů, neboť počasí se přeci jen umoudřilo a z potrhaných mraků vykouklo slunce.

Bylo zajímavé pozorovat, jak jednotliví závodníci taktizovali a střídali lovné způsoby. Chvíli chytali na plavanou, tu na položenou a to většinou v závislosti na ulovení ryby některým ze sousedních rybářů. Měření úlovků prováděli rozhodčí, složení převážně ze členů Českého rybářského svazu, místní organizace Hranice, kteří pravidelně procházeli mezi závodníky a dohlíželi i na šetrný způsob zacházení s ulovenými rybami. Z velké části se lovila plotice, cejn, sumeček americký a potěšující bylo, že zabírali i kapři. Po dvou hodinách lovu byla vyhlášena přestávka na svačinu, která byla pro závodníky připravena včetně drobných dárků, které věnovaly Vojenské lesy a statky s.p., u příležitosti nadcházejícího Mezinárodního dne dětí.

Vydatně posíleni se závodníci opět s vervou vrhli do závodu. Ve dvanáct hodin bylo rybářské klání ukončeno. Celkem bylo 18 závodníky uloveno 329 kusů ryb o celkové délce 6 053 cm, přičemž ani jeden ze závodníků neskončil bez ulovené ryby.

V mladší kategorii (od 6 do 12 let) byli odměněni hodnotnými cenami závodníci, kteří se umístili do dvanáctého místa a ve starší kategorii (od 13 do 16 let) do šestého místa. V každé kategorii byly také uděleny ceny za největší ulovenou rybu. V mladší kategorii si cenu za uloveného kapra o velikosti 48 cm odnesl Jakub Kaniecký a ve starší kategorii Pavel Vencel za kapra o velikosti 43 cm. Veškeré ceny do závodu věnovala místní organizace Českého rybářského svazu Hranice. Závěrem byl předán Pohár Vojenských lesů a statků ČR s.p., divize Lipník nad Bečvou absolutnímu vítězi, kterým se stal Daniel Ševčik (15 let) za ulovení 82 kusů ryb o celkové délce 1277 cm.

Po předání cen a závěrečném poděkování závodníkům za účast a bezproblémový průběh závodu, se nad hladinou rybníka rozlehl bouřlivý rybářský pozdrav „Petrův zdar“. S tím se účastníci závodu a jejich rodiče „rozběhli“ ke svým autům.