Na slovenském šampionátu se dřevorubci VLS neztratili
8. 8. 2016
Přímo na ředitelství Vojenských lesů a statků v Praze se právě rozhoduje o vítězi studentské architektonické soutěže Stavba s vůní dřeva. Z rekordních 55 soutěžních návrhů vybírá porota vítěze, které slavnostně oznámí 15. září v Brně.
Vojenské lesy a statky ČR (VLS ČR) jsou společně s Lesy České republiky hlavními partnery klání mladých architektů, které si mezi posluchači českých ale i slovenských odborných škol získává mimořádnou oblibu. Svědčí o tom i fakt, že zatímco v loni se vybíralo ze sedmnácti děl, letos se porota „prokousává“ stohem 55 soutěžních návrhů.
„Dřevo jako stavební materiál z obnovitelných zdrojů je v českém stavitelství využíván stále výrazně méně, než je tomu obvyklé v okolních zemích. Proto tuto soutěž určenou nastupující generaci českých a moravských architektů podporujeme, a proto také máme radost, že je o ni stále větší zájem,“ uvedl ředitel VLS ČR Josef Vojáček.
Ten zasedá v pětičlenné porotě společně s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Jiřím Kolibou, ředitelem společnosti Stora Enso Radkem Peckou, architektem Tomášem Veselým a Lenkou Trandovou z pořadatelské Nadace dřevo pro život.
Rekordní pětapadesátka děl má také rekordní počet řešitelů – celkem jde o 68 studentů z jedenácti českých, ale i slovenských fakult. Převahu v soutěži mají návrhy obytných a užitných staveb, jen sedm návrhů je věnováno stavebním konstrukcím.
„Hodnotí se výtvarné zpracování návrhu, technická kvalita díla i jeho originalita. Novinkou je, že každý soutěžící od poroty získá zpětnou vazbu, proč hodnocení jeho práce bylo takové, jaké bylo,“ dodal ředitel Nadace dřevo pro život Stanislav Polák.
Soutěž se tak uzavře dnes, její výsledky však budou zveřejněny až 15. září během slavnostního ceremoniálu na brněnském výstavišti. Vítězi pak připadne hlavní cena v podobě finanční prémie 50.000,- Kč (druhé a třetí místo je ohodnoceno 30titisícovou, respektive 20titisícovou finanční prémií). Věcné ceny pro vítěze do soutěže navíc věnovaly firmy Sema Software, Faber – Castell, Stora Enso a Kronospan.
„Úspěch v architektonické soutěži je navíc velmi často významným argumentem při přijímacím pohovoru, máme zpětnou vazbu od vítězů, že jim jejich úspěch v soutěži zajistil zaměstnání, “ dodává Lenka Trandová z Nadace dřevo pro život.
Pořadatelem soutěže Stavba s vůní dřeva je Nadace dřevo pro život, hlavními partnery jsou Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky ČR. Akce se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.