V Brdech se běželo i za bouřky

Výstřelem z brokovnice zahájil v sobotu ředitel Vojenských lesů a statků Josef Vojáček závod Běhej lesy Brdy.

Do lesů v bývalém vojenském újezdu, který na přelomu roku armáda předala veřejnosti, vyrazila tisícovka běžců, v epicentru závodu nedaleko Padrťských rybníků si pak především dvě stovky dětí užívaly zábavný program, včetně lesní pedagogiky.

Dvě trati v délce 11 kilometrů a 22 kilometrů, měsíc předem vyprodaná kapacita, dvě krátké běžecké trati pro děti, dusno a nakonec průtrž mračen. To byla největší sportovně-společenská akce v Chráněné krajinné oblasti Brdy od jejího otevření veřejnosti na počátku letošního roku - závod Běhej lesy Brdy.

Běžce nejdřív trápilo dusno, v průběhu závodu se pak zatáhlo a nakonec závodníci dobíhali za deště. Do cíle jedenáctikilometrového závodu dorazil za 36 minut a 24 vteřin jako první Jan Procházka, mistr světa v orientačním běhu z roku 2012. Mezi ženami zvítězila Ivona Rejsková s časem 45 minut 23 vteřin.

Vítězem závodu na 20 kilometrů mužů se stal Michal Hochmut v čase jedna hodina 15 minut a 50 vteřin, mezi ženami doběhla do cíle první Svatoslava Kacířová v čase 01.28.46.

Především na děti čekal obří stan lesních pedagogů Vojenských lesů a statků s „poznávačkami,“ výtvarnými dílnami, a také bludiště a skákací hrad. V odpoledním dešti pak jeho přístřeší využily desítky lidí.