Lesní pedagogové z Lipníku připravili dětem nabitý jarní program

Celkem osm akcí připravili v dubnu a květnu lesní pedagogové z divize Vojenských lesů a statků ČR, s.p. pro děti z okolí vojenského prostoru Libavá.

Celkem osm akcí připravili v dubnu a květnu lesní pedagogové z divize Vojenských lesů a statků ČR, s.p. pro děti z okolí vojenského prostoru Libavá. Program pamatoval na předškoláky z mateřských škol, i děti ze základek. A VLS nezapomněly ani na studenty místního gymnázia, kteří o Libavé připravují školní práci.

Místo družiny do Pekla

Ze zaběhlého rituálu odpoledne stráveného ve školní družině vytrhli ve středu 22. dubna pětačtyřicet dětí základní školy Osecká v Lipníku nad Bečvou lesní pedagogové z místní divize Vojenských lesů a statků ČR, s. p. Naučné odpoledne ve vojenském prostoru Libavá pro ně odstartovalo u informační tabule v tzv. Pekle. Děti se seznámily s nejsilnějším smrkem zdejších lesů, navštívily pramen řeky Odry a absolvovaly také exkurzi do světa geologie u bývalého břidlicového lomu. Závěr patřil hraní her a opékání buřtů na lovecké chatě Heřmánky.

Za rochání daňka písničku

Čím zaujmete dvacítku dětí v mateřské škole nejvíce? Lesní pedagogové VLS z Lipníka nad Bečvou Vladimír Kuchař a Vlastimil Stískal v tom mají od čtvrtka 30. dubna, kdy navštívili mateřskou školu v Potštátu jasno – je to rochání daňka.
„Daněk měl mezi ukázkami vábení jednoznačně největší úspěch. Až za ní byla prohlídka loveckých zbraní nebo pozorování dalekohledem,“ popsal Vlastimil Stískal.
Předškoláci se dále dozvěděli základní informace o práci lesníků v jednotlivých ročních obdobích, dostali rady, jak se správně chovat v přírodě, vyzkoušeli si rozeznávání stromu podle větviček, i rozdílu mezi trofejemi jelena, daňka a srnce. Za jednoduché hádanky, které si pro ně lesníci připravili, pak děti čekala malá odměna.
Děti se lesním pedagogům z VLS odvděčily písničkou o lese.

Hra na lesnici v mateřince

Stylově hrou na lesnici zahájili lesníci z divize v Lipníku nad Bečvou návštěvu v mateřské škole Drahotuše. V úterý 5. května zde na lesní pedagožku Romanu Klevarovou a lesníka Martina Putalu čekala půlstovka dětí. Ty se dozvěděly, jaký je rozdíl mezi prací lesníka a myslivce, jak rozeznat smrk od borovice a jedle, ale také jaká zvířata v lese žijí. Prohlédly si vyčiněné kůže i trofeje parohaté i rohaté zvěře. Po krátkém povídání se děti rozdělili do 3 skupin a postupně poznávaly stopy zvěře, přírodniny pouze za pomocí hmatu a čichu a také vymalovávaly lesní zvířata.
„Dětem jsme vysvětlili základní pravidla, jak by se měly v lese chovat, co se zde smí a čeho by se naopak měly vyvarovat,“ doplnil Martin Putala.

Tři cesty pro Sluníčko

Autobus plný dětí ze základní školy Sluníčko v Lipníku nad Bečvou přivítaly Vojenské lesy a statky na lesní cestě v místě zvaném Brod. Zde se žáci rozdělili do tří skupin – druháci vyrazili cestou Obůrková, kde je čekalo pozorování mraveniště, určování věku stromů podle letokruhů i prohlídka rybníka. „Děti se dozvěděly o významu zadržování vody v krajině, samy si zahrály na mravence či lovce, ale seznámily se také s traumatologickým plánem,“ řekla lesní pedagožka VLS Romana Klevarová.
Druháci se navíc seznámili s funkcemi přezimovací obůrky, odchytového i přikrmovacího zařízení a na závěr poznávali přírodniny za pomocí hmatu a čichu.
Čtvrťáci se od autobusu vydali po stezce Bobrovka, kde si prohlédli bobří hráz a hrad, seznámili se s bionomií bobra, určovali stáří stromu za pomocí počítání přeslenů, povídali si o důležitosti různověkosti lesního porostu a zahráli si hru na toto téma. Prohlédli si strom napadený kůrovcem a dozvěděly se o nutnosti ochrany lesa. Sami si přitom na kůrovce zahráli a čekalo je také slaňování ze srázu.
Páťáci šli trasou Skládková, kde se učili poznávat stáří stromu za pomocí počítání přeslenu, určovali výšku a tloušťku stromu, počítali a měřili dřevo na skládce, ukazovali si způsoby ochrany stromu proti škodám zvěří a napadením kůrovcem. Děti si zahrály na kůrovce, pozorovaly krajinu z posedu a povídali si o myslivosti.
Výpravu všechny tři skupiny zakončily společným opékání buřtů, při kterém si ještě prohlédly trofeje, vyčiněné kůže, vycpaniny, lovecké zbraně a na závěr se rozloučilo 45 dětí s lesníky za zvuku troubení na lesnici.

S lesníky k pramenu Odry

Vyjížďka do lesa pro pět desítek dětí ZŠ Hranická v Lipníku nad Bečvou startovala ve čtvrtek 7. května u naučné tabule vojenského prostoru Libavá v tzv. Pekle. Žáky čekalo poznávání místních listnatých dřevin, potom si prohlédli nejmohutnější smrky vojenského prostoru a odhadovali jejich výšku a stáří. Cesta s lesními pedagogy je zavedla k pramenu řeky Odry, kde jim Jan Jeniš zatroubil krásné Halali. Výlet končil na lovecké chatě Heřmánky, kde si děti opekly buřty a poté si šly prohlédnout odchytové zařízení.

Opět do Pekla

Čtyři desítky dětí ze základní školy Osecká v Lipníku nad Bečvou vyrazily 13. května do vojenského prostoru Libavá, kde mimo jiné poznávaly místní listnaté dřevin. Žáci se dozvěděli, co v lesnictví znamená pojem trvale udržitelného hospodářství, prohlédli si nejsilnější smrky Libavska a odhadovali stáří a výšky stromů. Následovala zastávka u pramene řeky Odry, troubení na lesnici i geologická zastávka v bývalém břidličném lomu Mezihorská skála.
„Školáci si prohlédli vybrané stromy v místě zvaném Gecemanská zahrada, ale také bývalé vojenské bunkry, kde si vyslechli výklad o jejich současném využití ke skladování posypu, řepy a sazenic stromků. Výlet byl zakončen na lovecké chatě Heřmánky, kde si děti opekli špekáčky, prohlédli trofeje, vyčiněné kůže, dozvěděli se o nejznámější lovné zvěři Libavé a zahráli si několik her,“ doplnil Jan Jeniš z divize v Lipníku nad Bečvou.

Děti zaplašily déšť

Druhý květnový výlet s lesníky VLS pro žáky základky Sluníčko z Lipníku vedl za bobry a mravenci. U autobusu se pětatřicet malých návštěvníků rozdělilo do dvou skupin. Třeťáci se vydali po stezce Bobrovka, kde si prohlédli bobří hráz a bobří hrad, seznámili se s bionomií bobra, určovali stáří stromů za pomocí počítání přeslenů. S lesníky si povídali o důležitosti různověkosti lesního porostu, prohlédli si strom napadený kůrovcem a dozvěděli se o nutnosti ochrany lesa. Čekala je také hra na Mravenčí poštu.
„Prvňáčci hned na začátku výletu pomocí kamínkového zaříkávaní zaplašili déšť, který nám chtěl zkazit výlet, což se zdařilo, takže jsme mohli vyrazit na mraveniště. Děti si pak samy na mravence zahrály,“popsal Jan Zícha z lipnické divize.
Školáci pak určovali stáří stromu pomocí počítání letokruhů, viděli chovný rybník a dozvěděli se o důležitosti zadržování vody v krajině, po seznámení s funkcí přezimovací obůrky si zahráli na bachyně a selata. Na závěr poznávali přírodniny za pomocí hmatu a čichu.
Výlet zakončilo oblíbené opékání buřtů s následnou prohlídkou loveckých zbraní. Z lesů ve správě VLS je domů vyprovázel zvuk lesnice.

Studenti se dozvěděli vše o Libavé

Cca: 42 dětí (prima, sekunda)

Čtyři desítky studentů z gymnázia v Lipníku nad Bečvou se dozvěděly díky lesním pedagogům z místní divize VLS řadu důležitých informací o vojenském výcvikovém prostoru Libavá, o jeho přírodě i historii.
Naučný cyklus zahájila přednáška přímo ve škole 14. května. Z ní získali studenti primy a sekundy od Jana Jeniše informace o místní historii, geologii, o lese i hospodaření v něm. Následný výlet ve čtvrtek 21. května pak na přednášku navázal zastávkou u tzv. Zákřovského Žalova, pomníku za umučené české občany německými vojáky.
„Tragický příběh Čechů upálených pouhých 18 dnů před koncem II. světové války studenty velmi dojal a spustil řetězec otázek k tomuto tématu,“ popsal atmosféru u pomníku Jan Jeniš.
Na další cestě si studenti ověřili a rozšířili své znalosti v biologii - poznávali místní stromy, keře a byliny. Na zastávce u pramene řeky Odry se děti mimo jiné dozvěděly, jaký je rozdíl mezi cenou stromu jako dřeva a jeho ekologickou cenou.
Geologie v praxi účastníky akce čekala na Mezihorské skále, následovala návštěva výběrových stromů v tzv. Gecemanské zahradě. Zde děti měřily obvod stromu a odhadovaly jeho výšku a stáří, za úkol dostaly vypočítat kolik kubíků dřeva by z takového stromu bylo. U bývalých vojenských bunkrů gymnazisty čekal výklad o jejich současném využití, zastávku u bobří hráze a bobřího hradu doprovodilo seznámení s bionomií bobra.
„Na lovecké chatě Heřmánky jsme si povídali o myslivosti, zkoumali trofeje a vyčiněné kůže. Když si pak na závěr děti měly vybrat jestli si zahrajeme hru, nebo se ještě zajdeme podívat na odchytové zařízení, neváhaly a vydali jsme se do přezimovací obůrky prohlédnout si odchytové zařízení.“ dodal Jan Janiš.
Děti nebyly v lese jen tak na podívanou, budou totiž z vycházky zpracovávat školní projekt doplněný fotografiemi.

Romana Klevarová,
lesní pedagog divize Lipník nad Bečvou