Běhej lesy: Na Karlštejně padl rekord, na Brdy je vyprodáno!
21. 6. 2016
V červnu dorazili na lesní pedagogiku ke kolegům na Doupov žáci 3. a 4. tříd Základní školy J. A. Komenského z Karlových Varů.
První autobus s více jak čtyřiceti žáky na palubě dorazil do promáčeného lesa blízko Kyselky 7. června. Děti se věnovaly pozorování lesa v prvním z letních měsíců. Poznávaly druhy dřevin podle listů, prozkoumaly otrávené lapáky, u kterých probraly letní rojení a škody lýkožroutem smrkovým, věnovaly se přirozenému zmlazení jedle a provedly i pokusné sčítání semenáčků vně a uvnitř oplocenky. Dozvěděly se, že červen je měsíc myslivosti, povídaly si o srnčí zvěři, škodách, které v lese způsobuje a o průběrném lovu srnců. „Počasí přineslo dešťové přeháňky, ale to nezabránilo účastníkům si celý program jak se patří užít a dokonce i z mokrého klestí nazávěr rozdělat oheň a opéct buřty,“ popsala lesní pedagožka karlovarské divize Jana Hynková.
O týden později v úterý 14. června přijela druhá čtyřicetičlenná skupina. Tentokrát byl program na deštivém počasí postaven a děti se učily o důležitosti lesa, při zadržování vody v krajině. Procházku s tématem „Déšť v lese“ zahájili účastníci aktivitou, při které si objasnili roli lesníka a myslivce v lese a řádně procvičili jejich pozdravy. Postupně se pak dozvěděli, že na schopnosti zadržovat vodu v lese má vliv hloubka kořenového systému dřevin a které stromy, že to nejlépe vodu zadrží. Také už vědí, co je výpar a co se děje v lese, když je sucho. I oni se tedy seznámili s příběhem lýkožrouta smrkového. Nakonci procházky, řádně posilněni poledním buřtem, se ve skupinách navzájem provedli galeriemi nasbíraných listů dřevin a o každé se dozvěděli nějakou zajímavost. Při závěrečném hodnocení, si každý připravil jednu nabytou vědomost, se kterou hodlá nastupovat zpět do autobusu. Jaké bylo překvapení, když kromě vcelku klasických poznatků, že na procházce jsme viděli tři druhy dubů, z dětí vypadla i moudra, jako že dospělý strom za den odpaří až několik set litrů vody nebo že jednoramenný požerek lýkožrouta smrkového připomíná tvarem motýla.