Brdské místopisy VLS mají úspěch

Druhý místopisný výlet po Brdech, tentokrát se žáky prvního stupně ZŠ Obecnice, proběhl v druhé polovině května. Akce s výkladem amatérského brdského historika a místopisce Václava Pernegra, vedoucího lesní správy VLS v Obecnici si získávají zájem dětí i pedagogů.

Přistavený autobus, nebe bez mráčku a poutavý výklad – to byl celodenní program s návštěvou několika lokalit. Václav Pernegr opět přejezdy mezi jednotlivými lokalitami doplňoval o zajímavé informace o všem, co bylo z oken k vidění, ať už se jednalo ohistorii vesnic nebo části lesa, které děti z autobusu mohly spatřit.

První zastávka byla na Záskalské vodní nádrži, kde se děti dozvěděly, k čemu slouží. Při přechodu na další stanoviště dostaly za úkol najít borovou šišku a správně určit, ke kterému stromu patří. Tak došly až na Jedovou (Dědovu) horu, kde byla k vidění Šachta Barbora, u které se dozvěděly, že se v ní dolovala rumělka dor. 880, a že její původní hloubka byla 72 metrů. Navrch se jim dostalo informací, proč se šachta jmenuje Barbora, i proč má skála přívlastek jedová.

K tomu žáci zjistili rozdíl mezi smrkem a douglaskou a jejich šiškami, u oplocenky se jim dostalo výkladu o jejím účelu.

„U nádrže Pod Valdekem si děti prohlédly pulce, zjistily, že v nádrži je pro život ryb voda moc kyselá, a to kvůli rašeliništi. U Drmotovy studánky Václav Pernegr dětem vysvětlil, že se jmenuje po bývalém vedoucím lesní správy Jince, který ji nechal obnovit,“ popsala lesní pedagožka brdské divize VLS Petra Večeřová.

Po silnici Aljance pak návštěvníci vystoupali na hřeben Toku, kde si udělali společnou fotku, poznávali vřes, borůvku a brusinku a správně určovali, jaká hornina se na Toku vyskytuje. A cestou na Jordán si děti zahrály hru na pašeráka. Na bývalé dopadové ploše, kde den před tím probíhalo vypalování vřesoviště, si žáci poslechli výklad o účelu tohoto opatření a prohlédli si bunkr, který mj. „hrál“ ve slavném českém filmu „Obecná škola.“